Blog Články, zápisky, fotky

Cestování  

Do Kodaně a zase zpátky

Do Kodaně a zase zpátky

A na sever k Baltu. Za Malou mořskou vílou. Za barevnýma domečkama na nábřeží Nyhavn, který se při západu slunce zrcadlej v nejznámějším přístavním kanále v centru města. A za „thonetkama“, báječným jídlem a pak taky trochu okouknout a nasát ten severskej způsob života, kterýmu se v Dánsku říká hygge.

Cestování   Gastrozážitky  

Kodaňská tržnice Torvehallerne

Kodaňská tržnice Torvehallerne

Původně dánský tržiště, který se docela nedávno rozrostlo o dvě haly plný stánků s jídlem z různých koutů severských zemí, ale i s mezinárodní kuchyní. Stavit se tu můžete na oběd, nám tu chutnalo moc.

Cestování   Gastrozážitky  

Papírový ostrov Papirøen

Papírový ostrov Papirøen

Místo, kam prostě musíte, pokud jste v Kodani, milujete dobrý jídlo, krásný západy slunce a mumraj tolik typickej pro vyhlášený streetfood. V bývalý skladový hale papíru totiž narazíte na stovky stánků s pouličním jídlem z celýho světa.

Cestování   Gastrozážitky  

Večeře v Øl & Brød by Mikkeller

Večeře v Øl & Brød by Mikkeller

„Pivo a chleba“ je docela malinká restaurace v krásný Kodani, kde mají skvělý pivo, přes den tu čarujou s chlebem a večer dělají parádní tříchodový menu v severským stylu. Bavilo nás to moc!

Osobní  

(A)sociální sítě aneb z deníčku MALÉHO závisláčka

(A)sociální sítě aneb z deníčku MALÉHO závisláčka

Jsme v restauraci, je krásná – „cvak“. Vybíráme v menu a číšník je moc milej – „Tak tady je to teda boží, asi si dáme ‚tohle‘ a ‚tady to'“. Přinesli nám jídlo – „cvak“, „cvak“. Dojedli jsme – „Bylo to děéésně dobrýýý! Sem určitě musíte!“

Akce  

Jógový víkend ve Střelci

Jógový víkend ve Střelci

Třetí letní jógový víkend je za náma, a tak už se dá vážně mluvit o tradici. A já si díky tomu uvědomila, že tyhle naše akce, byť jsou pro mě vlastně pořádnej záhul, mě z toho celýho roku baví asi vůbec nejvíc. Bejt tři dny zavřená v kuchyni a jenom od rána do večera vařit se mi totiž jindy nepoštěstí, když nepočítám kuchařský stáže, kde je člověk ale ve stresu, protože se přizpůsobuje nadřízené režii. Tohle je naše. Kuchyně moje. A co a jak si v ní nachystám a vydám, jde jenom za mnou.  

Zdraví  

#vbreznubeham100sjajou

#vbreznubeham100sjajou

Vloni v srpnu jsem si řekla, že by bylo hezký uběhnout sto kiláků za měsíc. Prostě jenom tak. Protože ráda běhám, a protože stovka je takový pěkný kulatý číslo. A pak jsem to svoje běhání začala s váma sdílet. Na Instagramu. A vás to některý chytlo taky. A tak vzniklo „běhání s Jájou“, kdy se každej měsíc snažíme uběhnout to kilčo. A protože mě to s váma baví čím dál víc, a motivace je prostě důležitá, mám pro vás na březen soutěž!

Gastrozážitky  

La Degustation Bohême Bourgeoise

La Degustation Bohême Bourgeoise

Ve středu večer jsem snědla přesně 24 chodů našeho 11chodového menu v kouzelné michelinské La Degustation Bohême Bourgeoise. Bylo to naprosto fantastický, a ne snad proto, že jsem k tomu vypila určitě přes půl litru různých druhů vína a bublinek. Bylo to speciální a báječný proto, že La Degu speciální a báječná prostě je. A jestli chcete vědět, jak moc a proč, tak se mnou na tu večeři pojďte taky – tady a teď!

Cestování  

Deník z Fuerteventury #1 Parque Natural de Corralejo, Los Molinos bez mlýnos a ryby na plech(u)

Deník z Fuerteventury #1 Parque Natural de Corralejo, Los Molinos bez mlýnos a ryby na plech(u)

Aha? Přistáváme na Měsíc. Anebo do pouště. To by dávalo větší smysl. Nojo, nejspíš se spletli a jsme v Izraeli. Všude samej písek a občas nějaká oáza, asi kibuc… To nevadí, Izrael taky miluju! Ale počkat… Jsou tady docela jiný a srandovní hory. Mají kolem úpatí peřinku! Vypadaj trošku jako z reklamy na pudink od doktora Oetkera. Vybavujete si tu bábovku?

Osobní   Zdraví  

Periorální dermatitida a zprávy z fronty

Periorální dermatitida a zprávy z fronty

Říkali mi nejmíň dva měsíce, ale klidně i půl roku. A já jí dala tejden, maximálně dva. Abych se dostala z nejhoršího. Ba ne, trochu kecám. S PD je to vážně běh na dlouhou trať, ale já chtěla bejt asi trochu vtipná jako Jiří Kodet v Pelíškách. Jenže ona se ta moje kůže revitalizuje fakt docela dobře, třeba je to tou ekzematickou praxí. A třeba taky ne. Každopádně je mi líp a se svou novou „nejká“ se pomalu – a doufám, že i jistě – loučím. HURÁ!

Osobní   Zdraví  

Moje milá periorální dermatitida

Moje milá periorální dermatitida

… je svinstvo. Je to taková hrůza, která dokud se vám na obličeji doslova nevysemení, nedovedete si představit, jak příšerná hrůza to je. A tak mám potřebu o téhle nemoci napsat, protože mi sedí na obličeji, protože se o ní vlastně vůbec nic (pořádně) neví, a protože vás vyčlení ze života rychlostí stejnou, s jakou u vás propukne. A vy nemůžete nic moc. Natož pracovat a alespoň po nějakou dobu, dělat to, co milujete… Co jste si vybudovali. Co vás tak moc baví. A (bohužel) i živí.

Tipy, triky, postupy  

Moje tipy na vánoční dárky

Moje tipy na vánoční dárky

Slavíte Vánoce? A dáváte si dárky? Před lety jsme s (mojí) Karolínou dávaly s Rybičkou dohromady vlastní kolekci dárků pro jeden prima web DEJ MI DÁREK. Letos jsem si na to vzpomněla, a tak mě napadlo sepsat pro vás seznam, který by vás taky mohl inspirovat. A na ten web a naši starou kolekci určitě taky koukněte, najdete tam vážně krásný tipy nejen na vánoční dárky.

Ahoj, jmenuju se Jana. Jsem hodná. Nutriční gastronomka.

Novinky přímo do mailu Nechte mi tu e-mailovou adresu

Poslat
ZÁSADNĚ ZDRAVĚ – Jana Králiková (Černá)

O jídle. O zdravém těle. O zdravém rozumu.

A taky o životním stylu, který vás bude bavit.