Zásadně zdravě – Jana Králiková
Zásadně zdravě – Jana Králiková

Ahoj, jmenuju se Jana.

Jsem kuchařka a výživová poradkyně v jednom. A protože výživáře nikdo nemá rád – lidi se jich buďto bojí, že jsou samý odříkání, anebo si myslí, že snědli všechnu moudrost světa a kalorický tabulky k tomu – říkám si nutriční gastronomka.

číst dál

„Nutriční gastronomie“ spojuje moje dvě vášně: vaření a rozumný zdravý životní styl. A když na to příjde, tak si z toho klidně můžete dělat legraci. Tak jako já. Že je dneska naprosto nezbytný, mít na vizitce nějakou tu děsně důležitou funkci.

Kromě toho miluju cestování a jídlo, protože poznávání a objevování cizích tradic, kultur, historie a gastronomie mě v životě i v práci ovlivňuje a inspiruje asi vůbec nejvíc. Taky ráda fotím, a pak to všechno sypu k sobě na blog, Instagram a Facebook. 

Jsem holka z Prahy, co se jednoho dne rozhodla, vzít život do vlastních rukou. Holka, co si v sedmadvaceti uvědomila, že už ji nebaví žít tak, jak se od ní očekává. Holka, která si prostě dovolila být jednou pro vždy šťastná.

A tak se ze studentky kunsthistorie, svýho času PR manažerky architektonicko-designérskýho studia, personalistky a konzultantky v inovační firmě, stala Jája ze Zásadně zdravě.

Víte, co mi na hře jménem život připadá asi vůbec nejtěžší? Najít v ní svou roli. A protože život je už z definice živej a já jsem hráč a žít mě prostě baví, hledám v tý hře svoji roli dnes a denně.

A proto ráda objevuju nový možnosti, učím se, kazím věci, a pak je zase „zvládám“, naslouchám sobě sama i druhým, a dělám hlavně to, co mi dává smysl a nejlíp, jak dovedu.

A proto jsem si k vysoký v oboru teorie umění dostudovala výživový poradenství, který mě vždycky strašně zajímalo a lákalo, a chvíli vedla praxi, abych zjistila, že není všechno jen o “zdravý výživě”, kaloriích a glykemickým indexu.

A taky Life Style koučink, abych přišla na to, že nevědět si s něčím rady v hlavě je mnohdy horší, než sníst levnou bonboniéru na posezení.

A pak taky kuchařinu, abych si uvědomila, že makat v kuchyni není žádná brnkačka, ale pořádně náročná práce. Že být šéfkuchař znamená být víc manager, než kuchař, a to mě vlastně vůbec neba. A že být dobrý kuchař neznamená umět houskový knedlíky a guláš.

Kuchařské stáže:

Všechno tohle ale muselo někde začít, no, že jo? Dost možná, že už když jsem byla malá, a díky svým nemocem (alergiím, astmatu a atopickýmu ekzému) jsem nesměla jíst ani dělat spoustu věcí…. A dost možná, že tomu pomohl blog Jakorybicka.cz, kterej jsme v roce 2011 založily s mojí nejlepší kamarádkou Karolínou, a díky kterýmu mi postupem času došlo, co mě v životě baví nejvíc a čím chci být, „až jednou vyrostu“. Anebo spíš tímhle vším dohromady. Vším, co mě v životě potkalo a ovlivnilo.

A díky tomu tady dneska s váma sdílím i tyhle řádky, a všechno krásný, co k mýmu zásadně zdravýmu životu patří. 

Díky vám, že jste tu teď se mnou! :)

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Zásadně zdravě – Jana Králiková

Co to je Zásadně zdravě?

Můj projekt, můj život, moje láska a radost. Zásadně zdravě je o jídle, o zdravém těle, o zdravém rozumu. A taky o životním stylu, který vás bude bavit. Prostě můj #dreamjob.

Projekt Zásadně zdravě vzniknul v roce 2014. Z čistý touhy dělat něco, co mi dává smysl, má přesah, a není jen osmihodinovým trápením se v práci, která ani mně, ani společnosti ve skutečnosti vůbec nic nepřináší.

Zásadně zdravě je o mém životě a o pohledu na zdravý životní styl tak, jak ho vnímám já.

Zdravý životní styl pro mě není o zákazech, příkazech, dietách, počítání kalorií, vážení a radikálním odpírání. Není ani o přesných pravidlech, zásadách a už vůbec ne o dogmatech.

Zdravý životní styl je naopak něco, co se chová jako živý organismus, který stejně jako my lidi, reaguje a má reagovat na podněty kolem nás. Na prostředí, kde žijeme, na možnosti, který nás dennodenně obklopujou, na různá omezení, vznikající a zanikající přecitlivělosti, intolerance a alergie. Na rozdílný dispozice, na naši náladu i cestu nebo cíl. Je bez diskuze individuální, stejně tak jako je jedinečný každý člověk. Jako máme každý jiné otisky prstů, představy o svém životě, radosti a strasti, chutě i vkus.

Svou prací, svým zásadně zdravým životem vás chci především inspirovat a bavit. Proto vznikly tyhle stránky s mými nejoblíběnějšími recepty, zajímavými články z mých cest, ze života i z praxe.

A co mě teda živí? Co Zásadně zdravě obnáší? A k čemu jsem vám dobrá?

Jana Králiková - ZÁSADNĚ ZDRAVĚ

Probíhá tu diskuze! Píšeme si k tématu, mimo něj, cokoliv :)

 1. Ahoj Janičko, tak já jsem si říkala, že se kromě Instagramu v novém roce už konečně překliknu na Tvůj blog a musím říct, že KONEČNĚ jsem se k tomu dokopala! Máš to tady moc pěkný a kupodivu ono je to vážně o zdraví, já jsem si vždy myslela, že je to „zásadně zdravě“ myšleno ironicky, omlouvám se :-) Já totiž taky děsně ráda jím, ale v mém věku už mi to tak nespaluje a tak si dávám další závazek, že zkusím podle Tebe někdy uvařit, protože to vypadá chutně, lákavě a organizmu prospěšně. Já už dlouho do zdejších woků nechodím, protože jsou asi fejkový, strašně přechucený (asi glutamánem?) a není mi po tom jídle dobře, ale co tady vidím, tak Tebou nafocená a uvařená vietnamská jídla vypadají úplně jinak, tak čistě a s plnou lahodnou chutí – teda tu chuť asi neposoudím, budu to muset zkusit sama. Jestli ty suroviny všechny seženu a nezkrachuju na tom :D

 2. Ahoj Jani,zrovna bych nekoho takového jako Ty potřeboval.Sedim na Phuketu a čtu Tvoje příspěvky.Kdyžtak se ozvi…Jarda.

  • Ahoj Jardo, jsem ráda, že Tě moje články zaujaly. Ať se daří a užívej thajský sluníčko! :) J.

 3. Tak jako spousta veci v zivote, i tohle bylo uplnou nahodou a…laska na prvni pocteni :-) Diky!

 4. Diky z prekrasnou stranku, recepty a tipy. At se vam
  moc a moc dari! :-)

 5. Konecnee jsem nasla stranku o jidle, ktera me strasne zaujala. Zboznuji Vietnamskou kuchyni, tak jsem rada, ze si budu moci konecne neco ukuchtit i doma :)
  At se dari, K

  • Jé! Kate, moc děkuju, to mě moc těší! Tak ať se Ti podle mých receptů dobře vaří! ;) J.

 6. Dobrý den. Ve Vietnamu jsem byl třikrát a vietnamskou kuchyni miluji. Upřímně Vám závidím i přeji Vaši práci. Pardon, Vašeho koníčka. :-) (Perily jsem vždycky snědl kolik se dalo. Ta chuť a vůně je mi synonymem pro vietnamskou kuchyni.)
  Ať se Vám daří.

 7. Ahoj Jani,

  parádní nový web! Fakt :) Moc děkuji za skvělou práci, kterou děláš pro nás mlsouny, kteří milujeme jídlo a nechceme zemřít v mládí na přebytek cukru a cholesterolu. Jsi mu nekonečnou studnicí inspirace a zábavy a jsem hrdá na to, že tě znám!

  T. <3

  • Thuy, až se vrátím z Vietnamu, tak jdeme na drink. ;) :* Já děkuju, že Tě mám! <3

Přidat konimentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejbližší akce Kde se můžeme potkat a poklábosit

Můj kalendář

Můj Instagram Jája frčí na Instáči, hlavně teda piští na stories

Nevěříte? Instakuk!

NEJ recepty Co mě nejvíc ba

Ahoj, jmenuju se Jana. Jsem hodná. Nutriční gastronomka.

NEJ z bloguCo mě nejvíc... taky ba

Zásadně zdravě – Jana Králiková

Zásadně zdravě O jídle. O zdravém těle. O zdravém rozumu. A taky o životním stylu, který vás bude bavit.

Tady máte dort. Dortem nic nezkazíš. Říkali.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Zásadně zdravě – Jana Králiková

Děkuju. Že jste to se mnou došmrdlali až sem.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Vietnam s Jájou - od 6. do 16. března 2019 Do Vietnamu!
Kuchařka Gastrokroužku - Spojilo nás jídlo Kuchařka tady!
Food blog roku - Hlasujte tady! Hlasujte tady!
Gyro output