Zásadně zdravě – Jana Králiková
Zásadně zdravě – Jana Králiková

Ahoj, jmenuju se Jana.

Jsem kuchařka a výživová poradkyně v jednom. A protože výživáře nikdo nemá rád – lidi se jich buďto bojí, že jsou samý odříkání, anebo si myslí, že snědli všechnu moudrost světa a kalorický tabulky k tomu – říkám si nutriční gastronomka.

číst dál

„Nutriční gastronomie“ spojuje moje dvě vášně: vaření a rozumný zdravý životní styl. A když na to příjde, tak si z toho klidně můžete dělat legraci. Tak jako já. Že je dneska naprosto nezbytný, mít na vizitce nějakou tu děsně důležitou funkci.

Kromě toho miluju cestování a jídlo, protože poznávání a objevování cizích tradic, kultur, historie a gastronomie mě v životě i v práci ovlivňuje a inspiruje asi vůbec nejvíc. Taky ráda fotím, a pak to všechno sypu k sobě na blog, Instagram a Facebook. 

Jsem holka z Prahy, co se jednoho dne rozhodla, vzít život do vlastních rukou. Holka, co si v sedmadvaceti uvědomila, že už ji nebaví žít tak, jak se od ní očekává. Holka, která si prostě dovolila být jednou pro vždy šťastná.

A tak se ze studentky kunsthistorie, svýho času PR manažerky architektonicko-designérskýho studia, personalistky a konzultantky v inovační firmě, stala Jája ze Zásadně zdravě.

Víte, co mi na hře jménem život připadá asi vůbec nejtěžší? Najít v ní svou roli. A protože život je už z definice živej a já jsem hráč a žít mě prostě baví, hledám v tý hře svoji roli dnes a denně.

A proto ráda objevuju nový možnosti, učím se, kazím věci, a pak je zase „zvládám“, naslouchám sobě sama i druhým, a dělám hlavně to, co mi dává smysl a nejlíp, jak dovedu.

A proto jsem si k vysoký v oboru teorie umění dostudovala výživový poradenství, který mě vždycky strašně zajímalo a lákalo, a chvíli vedla praxi, abych zjistila, že není všechno jen o “zdravý výživě”, kaloriích a glykemickým indexu.

A taky Life Style koučink, abych přišla na to, že nevědět si s něčím rady v hlavě je mnohdy horší, než sníst levnou bonboniéru na posezení.

A pak taky kuchařinu, abych si uvědomila, že makat v kuchyni není žádná brnkačka, ale pořádně náročná práce. Že být šéfkuchař znamená být víc manager, než kuchař, a to mě vlastně vůbec neba. A že být dobrý kuchař neznamená umět houskový knedlíky a guláš.

Kuchařské stáže:

Všechno tohle ale muselo někde začít, no, že jo? Dost možná, že už když jsem byla malá, a díky svým nemocem (alergiím, astmatu a atopickýmu ekzému) jsem nesměla jíst ani dělat spoustu věcí…. A dost možná, že tomu pomohl blog Jakorybicka.cz, kterej jsme v roce 2011 založily s mojí nejlepší kamarádkou Karolínou, a díky kterýmu mi postupem času došlo, co mě v životě baví nejvíc a čím chci být, „až jednou vyrostu“. Anebo spíš tímhle vším dohromady. Vším, co mě v životě potkalo a ovlivnilo.

A díky tomu tady dneska s váma sdílím i tyhle řádky, a všechno krásný, co k mýmu zásadně zdravýmu životu patří. 

Díky vám, že jste tu teď se mnou! :)

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Zásadně zdravě – Jana Králiková

Co to je Zásadně zdravě?

Můj projekt, můj život, moje láska a radost. Zásadně zdravě je o jídle, o zdravém těle, o zdravém rozumu. A taky o životním stylu, který vás bude bavit. Prostě můj #dreamjob.

Projekt Zásadně zdravě vzniknul v roce 2014. Z čistý touhy dělat něco, co mi dává smysl, má přesah, a není jen osmihodinovým trápením se v práci, která ani mně, ani společnosti ve skutečnosti vůbec nic nepřináší.

Zásadně zdravě je o mém životě a o pohledu na zdravý životní styl tak, jak ho vnímám já.

Zdravý životní styl pro mě není o zákazech, příkazech, dietách, počítání kalorií, vážení a radikálním odpírání. Není ani o přesných pravidlech, zásadách a už vůbec ne o dogmatech.

Zdravý životní styl je naopak něco, co se chová jako živý organismus, který stejně jako my lidi, reaguje a má reagovat na podněty kolem nás. Na prostředí, kde žijeme, na možnosti, který nás dennodenně obklopujou, na různá omezení, vznikající a zanikající přecitlivělosti, intolerance a alergie. Na rozdílný dispozice, na naši náladu i cestu nebo cíl. Je bez diskuze individuální, stejně tak jako je jedinečný každý člověk. Jako máme každý jiné otisky prstů, představy o svém životě, radosti a strasti, chutě i vkus.

Svou prací, svým zásadně zdravým životem vás chci především inspirovat a bavit. Proto vznikly tyhle stránky s mými nejoblíběnějšími recepty, zajímavými články z mých cest, ze života i z praxe.

A co mě teda živí? Co Zásadně zdravě obnáší? A k čemu jsem vám dobrá?

 • Od roku 2015 učím lidi vařit, děsně to miluju a vás to moc baví!
 • Přednáším o výživě a prevenci zdraví, o asijských bylinách, o nutriční gastronomii.
 • Zužitkovávám svoje zkušenosti z konzultingu, takže konzultuju. A pomáhám svým klientům v jejich osobním životě i s byznysem v oblasti gastronomie a výživy (PR, pořádání eventů, obsah na klíč).
 • Vzdělávám se. Absolvuju kuchařský stáže, semináře, studuju a ráda čtu.
 • Fotím. Pro radost i na zakázku.
 • Píšu. Teď hlavně do naší kuchařky Gastrokroužku. Ale jinak do časopisů a magazínů o zdravém životním stylu, jídle i cestování, a taky k sobě na blog.
 • Cestuju. Co možná nejčastěji a s láskou. A občas mi za to i někdo platí.
 • Sportuju. A když mám chvilku navíc, pořádám pro vás soutěže.
 • A hlavně žiju. Život, jaký jsem si vymyslela, a vy můžete taky! Stačí jen chtít, a vzít život do vlastních rukou… ;)
Jana Králiková - ZÁSADNĚ ZDRAVĚ

Probíhá tu diskuze! Píšeme si k tématu, mimo něj, cokoliv :)

 1. Ahoj Jani,zrovna bych nekoho takového jako Ty potřeboval.Sedim na Phuketu a čtu Tvoje příspěvky.Kdyžtak se ozvi…Jarda.

  • Ahoj Jardo, jsem ráda, že Tě moje články zaujaly. Ať se daří a užívej thajský sluníčko! :) J.

 2. Tak jako spousta veci v zivote, i tohle bylo uplnou nahodou a…laska na prvni pocteni :-) Diky!

 3. Diky z prekrasnou stranku, recepty a tipy. At se vam
  moc a moc dari! :-)

 4. Konecnee jsem nasla stranku o jidle, ktera me strasne zaujala. Zboznuji Vietnamskou kuchyni, tak jsem rada, ze si budu moci konecne neco ukuchtit i doma :)
  At se dari, K

  • Jé! Kate, moc děkuju, to mě moc těší! Tak ať se Ti podle mých receptů dobře vaří! ;) J.

 5. Dobrý den. Ve Vietnamu jsem byl třikrát a vietnamskou kuchyni miluji. Upřímně Vám závidím i přeji Vaši práci. Pardon, Vašeho koníčka. :-) (Perily jsem vždycky snědl kolik se dalo. Ta chuť a vůně je mi synonymem pro vietnamskou kuchyni.)
  Ať se Vám daří.

 6. Ahoj Jani,

  parádní nový web! Fakt :) Moc děkuji za skvělou práci, kterou děláš pro nás mlsouny, kteří milujeme jídlo a nechceme zemřít v mládí na přebytek cukru a cholesterolu. Jsi mu nekonečnou studnicí inspirace a zábavy a jsem hrdá na to, že tě znám!

  T. <3

  • Thuy, až se vrátím z Vietnamu, tak jdeme na drink. ;) :* Já děkuju, že Tě mám! <3

Přidat konimentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejbližší akce Kde se můžeme potkat a poklábosit

Můj kalendář

Můj Instagram Jája frčí na Instáči, hlavně na Stories

Nevěříte? Kuk!

NEJ recepty Co mě nejvíc ba

Ahoj, jmenuju se Jana. Jsem hodná. Nutriční gastronomka.

NEJ z bloguCo mě nejvíc... taky ba

Zásadně zdravě – Jana Králiková

Zásadně zdravě O jídle. O zdravém těle. O zdravém rozumu. A taky o životním stylu, který vás bude bavit.

Tady máte dort. Dortem nic nezkazíš. Říkali.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Zásadně zdravě – Jana Králiková

Děkuju. Že jste to se mnou došmrdlali až sem.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Gyro output