Výlet do Sapy
Jana Králiková - 'ZÁSADNĚ' ZDRAVĚ Výlety do Sapy  

Výlet do Sapy

číst dál
TTTM Sapa
4-5 hodiny
1 200

Pojďte se mnou na výlet do pražské „Malé Hanoje“ za poznáním kouzelného Vietnamu!

Čtvrtek 25. dubna 2019 10:00 pardon, už je obsazeno
Čtvrtek 9. května 2019 10:00 pardon, už je obsazeno

Co je to Sapa/SAPA?

Už jste o ní možná slyšeli, a třeba vás (ne)překvapí, že název největší vietnamský tržnice v Česku (35 ha) neznamená zkratku: „Soukromý Asijský Potravinový Areál“, ale odkazuje na horský městečko v horách Sa pa v provincii Lao Cai na severu Vietnamu kousek od hranic s Čínou, s nejvyšším vrcholem – střechou Indočíny – horou Fansipan (Phan Xi Păng – 3143 m n. m.). Naše česká Sapa je obchodní a kulturní centrum plný typicky vietnamských tržnic, malých bister, restaurací obchodů a obchůdků s (nejen) asijským sortimentem. Říká se o ní, že tu koupíte snad všechno, a co tu nekoupíte, to vám tu dovedou sehnat! Samozřejmě v nadsázce. :)

Pro mě je Sapa ale hlavně místem, kde je největší výběr vietnamských bylinek, koření, exotickýho ovoce a zeleniny v Česku. A kam jezdím nakupovat autentický suroviny na svoje kurzy vaření asijské kuchyně, a taky na výlety za jídlem anebo jen tak, když se mi stejská po Vietnamu.

Proč dělám výlety do Sapy?

Protože mě to baví. :) A protože se s váma ráda dělím o svoje zkušenosti, příběhy a zážitky z cestování touhle přenádhernou krajinou. Baví mě vyprávět vám o historii země od počátků Indočíny až po současnou VSR, brebentit o tý nejlepší vietnamský gastronomii, jak a z čeho i s čím já ráda vařím a proč, vysvětlovat účinky i praktický použití asijských bylinek a koření, exotickýho ovozelu… A užívám si hlavně radosti a veselí, který z vás na výletech čiší, když vás to strhne a hltáte to jako já, když jsem stála poprvý na trhu v Hanoji a nevěděla kam dřív s očima!

O mých výletech do Sapy a o tom, jak jsem k nim vlastně přišla (a taky proč jsem si od nich dala na čas pauzu) se dozvíte ve článku tuhle v odkazu.

Co vás na výletě v Sapě se mnou čeká a nemine?

 • 4 – 5  hodinová procházka tržnicí, která je zaměřená především na povídání o asijských surovinách, jídle, bylinkách, ovoci, zelenině a koření.
 • Skrze vyprávění o historii Vietnamu a o utváření pestré vietnamské gastronomie v průběhu věků, získáte kontext, díky kterému pochopíte mnohé o téhle krásné a výjimečné kultuře, žijící v početné skupině i u nás v Čechách.
 • Dozvíte se, kde nejlépe a nejlevněji nakoupit, kde se skvěle najíst (projdeme si ta nejzajímavější bistra i cukrárnu) a co všechno stojí za to ochutnat.
 • V rámci výletu si zajdeme na společný oběd (není v ceně, ale nepřesáhne 110 Kč), kde vám objasním asijský způsob stravování a stolování.
 • Navštívíme společně obchody, kde si blíže ukážeme tradiční suroviny a produkty různých asijských zemí (Vietnam, Indie, Korea, Thajsko…), u kterých se zaměříme na jejich použití, rozdíly a možnosti jejich nahrazení v kuchyni (i třeba zdravější autentickou variantou)
 • Nahlédneme do buddhistického chrámu a řekneme si ještě něco víc o vietnamských zvycích, náboženství a kultu předků.
 • Naučím vás orientovat se v Sapě tak, abyste už příště mohli bez obav vyrazit na nákupy a do bister sami.
 • Po exkurzi obdržíte dokument se sbírkou mých nejoblíběnějších asijských receptů, tipy na restaurace a asijská bistra mimo areál (Praha) s mnoha dalšími informacemi včetně obrázků a mapy, protože kdo by si to všechno pamatoval… ;)

Co s sebou?

 • dobrou náladu
 • chuť poznávat a objevovat
 • batoh (nebo krosnu :)) na nákup
 • pokud si chcete dělat poznámky navíc, tak papír a tužku (informací bude opravdu hodně) anebo dobře nabitý telefon ;)

PS: Výlet je pouze pro max. 6 osob, protože čím méně nás je, tím více času mám na vaše dotazy.

Dobrý den, Jano. Chvíle strávené s lidmi jako jste Vy jsou pro mě vzácností a relaxací. Ten půlden s Vámi byl pro mě osobně velkou lekcí toho s jakou lehkostí a radostí se dá dělat práce kterou má člověk rád. Kromě toho, že jsem ochutnal skvělá jídla a dozvěděl se spoustu nových informací, tak největším zážitkem pro mě bylo jakým způsobem jste schopná ty informace předat. Když jsme se tam chvíli bavili o autorských právech, tak v té souvislosti mě napadá, že Vaše charisma se naštěstí zkopírovat nedá a to je asi důvod proč je o Vaše výlety do Sapy takový zájem. Držím Vám palce v tom co děláte. Doufám že Vás příliš nechválím, ale takto to na mě působilo.

Víťa Kořínek

Milá Jano, na včerejší výlet do Sapy jsme se moc těšili a bylo to ještě o mnoho lepší, než jsme čekali. Bylo to totiž naprosto super!!! V Sapě jsme byli poprvé a bez Vaší pomoci bychom se zde jen těžko orientovali. Ukázala jste nám zajímavé obchody a bistra, poutavým způsobem jsme se dozvěděli mnoho informací a ochutnali jsme spoustu asijských dobrot. Příště už budeme dobře vědět, kam zajít a co koupit. Bylo nesmírně zajímavé zjistit, že máme kus nefalšované Asie u nás doma. Že tu najdeme speciality, které si vozíme z Bangkoku nebo Hanoje. A ti, kteří se tak daleko nedostali, si můžou exotickou atmosféru vyzkoušet v Praze. :) Moc děkujeme za úžasně strávený den, za mnoho užitečných informací, za Vaši milou společnost. Je vidět, že máte Asii a vaření moc ráda! Přejeme Vám mnoho úspěchů a radosti v práci i v životě!

INTERQUALITY spol. s.r.o.

Jana Králiková je úžasná, milá, hodná a charizmatická osůbka, ze které sálá úžasná energie, že jsem výlet do Sapy absolvovala hned 2x. :-)  Byl to pro mě velký zážitek, hned po překročení brány do tržnice jsem se rázem ocitla za hranicemi České republiky a strávila nádherný den v exotické zemi, plné pro mě nových věcí a báječných chutí. Jani umíte navodit báječnou atmosféru a krásně a zajímavě o všem hovořit, že jsme se s vámi cítili moc krásně a pokud se jednou rozhodnete dělat i výlety do opravdového Vietnamu, moc ráda s vámi pojedu, protože s vámi bych se nebála tuto zemi navštívit.

Monika Huňáčková

Dobrý večer, Janičko! Včerejší výlet do Sapy s Vámi – to bylo něco úžasného! Když jsem si před výletem přečetla několik recenzí, tak jsem si myslela, že to všichni s tou chválou trochu přehánějí – a nyní se připojujeme k Vašim spokojeným a nadšeným klientům ! :-))) Ještě jednou móóóc děkujeme a držíme palečky, aby se Vám podařilo všechno, čeho chcete v profesním i v soukromém životě dosáhnout!!!

Ivana, Katka a Veronika

Dobrý večer, Jano, Chci Vám ještě jednou moc poděkovat za super výlet, perfektní vlastně skoro celý den, který neskutečně utekl! Jsem nadšená a jen Vás můžu doporučovat dál, protože ve Vašem podání to není „jen nějaká prohlídka nějaké vietnamské tržnice“, jak můj výlet většina mých známých vnímala. Byl to takový malý teleport zpět do Vietnamu. :) Díky moc!

Zuzana Žalmanovská

Hello, Jana: Thanks so very much for your kindness and generosity. It was a pleasure to have a Vietnamese tour with youI owe you a favor in return – next time . . . 

Warm regards,

Robert Lee Fulghum

Dobrý den, Jani, bylo to přesně jak jsem čekal…úžasný!!! :)…. Navíc to počasí přeci jen o trochu lepší, než na konci února, kdy jste mi to rozmluvila. :) Ta přehršel informací se opravdu nedá pobrat najednou, ale důležité je vědět kde, kam a na co zajít, koupit, ovonět a ochutnat. Díky za všechny ty obrázky bylin, to je poklad pro další návštěvu „města ve měste“ a ty recepty… snad přijde i čas je vyzkoušet a udělat si domácí Asii. Ještě jednou díky za hezkou neděli a jak říká Velký Bratr… stále Vás sleduji (Facebook, Instagram) a těším se na další zajímavé čtení a kulinářské dobroty. ;) Přeji mnoho úspěchů v nastoupené cestě a mnoho dalších spokojených „turistů“ jako jsme byli my. Díky. 

Ondřej Bernath

Moc bych chtěla Janče poděkovat za příjemně strávený den plný dobrého jídla, veselé nálady, nových informací i inspirace k dalšímu kuchtění a cestování! Celé to bylo tak moc pozitivní, že ač byl přítel po noční, neusnul ani na minutku a oba jsem se shodli, že jen díky vedenému výletu a Janče jsme ochutnali opravdu jen dobrá jídla a v Sapě jsme se neztratili! … Je vtipné, jak je to všechno děsně propojené. S mojí vášní k jídlu a zkoušení nových a zdravých surovin jsem přišla na projekt Zajíci v krabici. A v prvním balíku, který mi přišel byl i nějaký recept od holek z blogu Jakorybicka.cz – blog právě Janči a její kamarádky Karolíny. Pak dlouhá odmlka. Sem tam jsem se koukla k Rybičkám a zkusila nějaký recept, ale až teď mi došlo, jak je ten svět malej. A ten českej obzvlášť… Do malého Vietnamu v pražské Libuši jsme se plánovali podívat už nějaký ten pátek, ale když jsem tak jednou zabrouzdala na Janči stránky zasadnezdrave.cz a zjistila, že pořádá výlety do Sapy bylo jasno… Děkuju za to, že se mi tak nějak plní sny… ač třeba takový malý. Děkujem!! :) Fotky z výletu tuhle.

Zuzka Gering Therová

Pusto a prázdno. Bez vašich komentářů je tu strašně smutno...

Přidat konimentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můj Instagram Jája frčí na Instáči, hlavně teda piští na stories

Ahoj, jmenuju se Jana. Jsem hodná. Nutriční gastronomka.

Zásadně zdravě – Jana Králiková

Zásadně zdravě O jídle. O zdravém těle. O zdravém rozumu. A taky o životním stylu, který vás bude bavit.

Tady máte dort. Dortem nic nezkazíš. Říkali.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Zásadně zdravě – Jana Králiková

Děkuju. Že jste to se mnou došmrdlali až sem.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Vietnam s Jájou - od 6. do 16. března 2019 Do Vietnamu!
Kuchařka Gastrokroužku - Spojilo nás jídlo Kuchařka tady!
Food blog roku - Hlasujte tady! Hlasujte tady!