Scvrklé papas arrugadas
Scvrklé papas arrugadas
Jana Králiková - 'ZÁSADNĚ' ZDRAVĚ Ostatní  

Scvrklé papas arrugadas

číst dál

Hodí se pro

Neobsahuje

2 porce
5 minut příprava + 20 minut postup
Jednoduchý Jednoduchý

Poprvé jsem je jedla na Tenerife. Brambory s vrásčitou slupičkou, kterým se díky ní říká papas arrugadas. Vařej se v hodně osolený vodě a následně „sušej“ v hrnci tak dlouho, dokud z nich sůl napovrchu neudělá bramborový babičky. Jsou roztomilý, jejich příprava je naprosto primitivní, a hodí se jako příloha ke spoustě jídel, i do salátů. A tak mi tu nemůžou chybět. Tím spíš, pokud je ještě neznáte.

Tohle jsou asi nejznámější kanárský brambory. Můžete si tu na nich pochunat jako na příloze k jídlu, ale třeba taky jenom s červenou (mojo rojo) a zelenou (mojo verde) salsou jako tapas. Já je mám nejradši jen tak s oběma omajdama, anebo s grilovanou galicijskou chobotnicí s červenou paprikou – pulpo gallego.

Doma je vaříme k rybě, ale taky je přidávám do salátů. Na jejich vaření se hodí brambory typu B, nebo salátová Áčka, moučnatý brambory neberte… pokud narazíte na malé „zámecké brambůrky“, máte úplně vyhráno. :)

Jájina mojo rojo i mojo verde

Kdybysme bydleli na Kanárech právě bysme si chystali recept na „Chachinu mocho rocho i mocho verde“, :)) ale protože tam nejsme, dám vám svůj návod na červenou a zelenou salsu nejenom k těmhle vrásčitejm brambůrkám!

Červená salsa

 • 2 červené papriky (kapie)
 • 1 chilli paprička
 • 2 stroužky česneku
 • 1/2 lžičky soli
 • 1 lžíce červeného balzamikového octa
 • 100 ml olivového oleje

Červené papriky opalte (nebo opečte na pánvi/v troubě do tmava) a svlečte ze slupky, dejte do hmoždíře, přidejte nasekanou chilli papričku, nadrobno nasekaný česnek (bez vnitřního klíčku) a sůl a rozdrťte do pasty s malými kousky paprik. Nemixuju to v mixéru, ptž mě baví ta lehká struktura. Přilijte ocet a olej a promíchejte. Máte hotovo. :)

Zelená salsa

 • 1/2 lžičky orestovaného kmínu
 • 1 stroužek česneku
 • 1/2 lžičky soli
 • 2 hrsti nasekané petrželky/koriandru (nejčastěji používané bylinky na výrobu salsa verde)
 • 120 ml olivového oleje

Kmín, nasekaný česnek nadrobno (bez vnitřního klíčku), sůl dejte do hmoždíře a utřete v pastu, pak přidejte čerstvou nasekanou bylinku, podrťte dohromady a zalijte olivovým olejem. Obě salsy přendejte do misek a servírujte s papas arrugadas nebo k čemu se vám zamane. Třeba k dobrýmu steaku.

Suroviny:

 • 400 g malých brambor
 • 500 ml vody
 • 60 g mořské soli (používám od Natural Mallorca)

Příprava:

Brambory nechte ve slupce, jen je dobře omyjte a očistěte.

Postup:

1. Dejte brambory do hrnce, zalijte je vodou a přidejte mořskou sůl.

2. Vařte do změknutí. V závislosti na velikosti brambor to potvá různě dlouho (cca od 15-25 minut). Brambory v hrnci nepřikrývejte poklicí, nechte slanou vodu přirozeně odpařovat.

3. Jakmile budou brambory měkké, slijte zbytek vody (která se nevypařila). Vraťte brambory do stále zahřátého hrnce a nechte je ještě pár minut na mírném stupni válet na dně, za občasného promíchání. Nechte z nich tak odpařit vlhkost, aby se jejich slupka svraštěla, a sůl se na ní hezky usadila, bude to trvat asi 3 minuty. Tuhle recept na originál papas arrugadas končí.

TIP: když chci zjistit, jestli jsou brambory měkké, píchám do nich párátkem, nikoliv nožem. A to proto, aby se mi brambory náhodou nepovedlo zničit (proříznout) nožem natolik, že se mi rozpadnou. Holt tu jejich kvalitu člověk nemusí vždycky trefit, a pokud koupíte brambory hodně moučné, tohle se vám zaručeně povede. A to nechcem! :)

4. Pokud máte chuť na šťavnatější brambory, který nedoplňujete jako na Kanárech mojo rojo a mojo verde, přidejte teď do nich klidně kus másla/olivového oleje, v hrnci je opatrným „proválením“ obalte v tuku a můžete je použít jako přílohu k čemu vás napadne. Když přidáte navíc čerstvý bylinky, vykouzlíte si voňavý klouzavý brambůrky třeba k dobrýmu steaku.

Jana Králiková - ZÁSADNĚ ZDRAVĚ

Pusto a prázdno. Bez vašich komentářů je tu strašně smutno...

Přidat konimentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kurzy vaření Přidejte se!

Můj Instagram Jája frčí na Instáči, hlavně teda piští na stories

Ahoj, jmenuju se Jana. Jsem hodná. Nutriční gastronomka.

Zásadně zdravě – Jana Králiková

Zásadně zdravě O jídle. O zdravém těle. O zdravém rozumu. A taky o životním stylu, který vás bude bavit.

Tady máte dort. Dortem nic nezkazíš. Říkali.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Zásadně zdravě – Jana Králiková

Děkuju. Že jste to se mnou došmrdlali až sem.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Vietnam s Jájou - od 6. do 16. března 2019 Do Vietnamu!
Kuchařka Gastrokroužku - Spojilo nás jídlo Kuchařka tady!
Food blog roku - Hlasujte tady! Hlasujte tady!