Určitě už jste o nich slyšeli. Řeč je o vodním kefíru, který vyrobíte za pomoci drobných tibi krystalků, osídlených spoustou hodných „breberek“. Kde je seženete? Jak je nezahubit, ale využít k přípravě úplně parádních fermentovaných limonád? K čemu vám můžou být prospěšný a naopak? O to všechno se tu s váma chci teď podělit.
Nejdřív vám ale chci moc poděkovat, za ten ohlas na moje limonádování! Vůbec mě totiž nenapadlo, kolik z vás to v roce 2019 ještě může zajímat. :)) Měla jsem pocit, že už o tom bylo i u nás v Česku už tolik napsáno a řečeno, že už doma dávno všichni fermentujete od zelí, přes kváskovej chleba, po kombuchu. A moc mile mě teda váš zájem potěšil, protože já kvašení miluju! A moc ráda se s váma podělím o svoje pokusy, úspěchy i nezdary, abyste je neopakovali a nebáli se fermentovat, protože si myslím, že je to vážně fascinující proces!!
https://www.instagram.com/p/BwHeMptl4bR/
Pokud nemáte domácí mazlíčky a rádi byste, doporučuju vám terapii kvašením. :)) Díky procesu fermentace budete doma chovat totiž celý zástupy breberek i s jejich koloniema.
Už si popravdě nepamatuju kdy a kde jsem pila tibi limonády poprvý, každopádně víc do styku jsem s nima přišla na stáži v restauraci Eska pár let zpátky. Fascinovalo mě to a osídlený krystalky ve mně budily respekt snad ještě větší než kvas. Překvapivý je, že i přes to mám s vodním kefírem daleko vyšší úspěšnost než s chlebem. :D I když i s ním už je to výrazně lepší!
Nebudu tu rozebírat tolik teorii a chemii, kterou už dávno a perfektně i u tibi popsali jiní, ale chci se zaměřit hlavně na praxi: jak tibi „chovat“, nezabít je, ale naopak jim vylepšovat kondici i ve fázi, kdy „odpočívaj“ nebo spíš, kdy odpočíváte vy. :) Jak s nima zacházet a čím je krmit, aby prosperovaly ve vodním kefíru, i jak a s čím je kombinovat pro ty nejzajímavější a nejlepší limonády.
Pokud vás i teorie fermentování i víc dohloubky a obecně zajímá, doporučuju následující weby (v češtině) a literaturu (v CZ/EN):
Tibi, tibicos, japonské „mořské“ krystaly, „houbičky“,“řasy“… Jsou ve skutečnosti breberkama osídlený „chrupavkovitý“ hrudky různejch tvarů a velikostí, který např. v Mexiku a to na kaktusu v cukrový exkreci (sladká zkondenzovaná voda, kterou se mikroorganismy živí) v roce 1899 objevil M. L. Lutz. Odkud vodní kefír původně pochází bohužel není známo.
Vodní kefír obsahuje podobný, ale ne stejný druhy laktobacilů, laktokoků i kvasinek jako mléčnej kefír. Každopádně i tibi jde naučit na mlíko. Jen potřebujou trochu víc času a trpělivosti. Ale o tom zase jindy.
Tibi nejvíc prosperujou v cukrový vodě, která navíc obsahuje minerály, za což může hlavně lactobacillus hilgardii. I proto se do prvního fermentu doporučuje použít (nesířený) sušený ovoce anebo krapet himalájský soli. Každopádně veškerý přítomný breberky ve vodním kefíru přidanej cukr postupně štěpěj a vytvářej z něj hlavně kyselinu mléčnou, alkohol a oxid uhličitý. A proto jsou limonády z vodního kefíru perlivý.
Z celý historie nejen vodního kefíru mi připadá zajímavej zlom, kdy po 2. světový válce tibi (a kombucha) z Evropy prakticky zmizely. Ono to totiž přesně vypovídá o modních vlnách ve výživě. Tak jako je dneska trendy jíst lokálně, sezónně, fermentovat, píct si chleba, vařit ideálně z bio potravin – což pochopitelně dává největší a jedinej smysl v otázce našeho zdraví nezávisle na tom, co je zrovna v módě – bylo v poválečným období přesně naopak. Místo přírodního vysocekvalitního domácího limonádování začal po 2. světové válce „věk slazených sycených limonád“, a už to jelo.
Trendy zdaleka nehýbou jen módou, ale celou ekonomikou, a tím chci jen říct, že je potřeba si to uvědomovat. Všechno chodí ve vlnách, protože když je něčeho moc, trh se nasytí a málo se točí peníze. A proto, aby se to dalo znovu do pohybu, je potřeba nakopnout to ideálně opačným extrémem. Proto se nám střídají modní krátký vs. dlouhý účesy, mrkváče a zvonáče, tenký a široký podpatky… Ale hlavně i „hodný sacharidy“ vs. „zlý tuky“ a „hodný tuky“ vs. „zlý sacharidy“, vajíčka „jó, jezte“ a vajíčka „né, nejezte, pozor na cholesterol“… a tak dále, až do zblbnutí. Na tohle téma jsem před pár lety napsala článek: Zdravější než zdraví? tak kdyby vás to zajímalo, přečtěte si v odkazu. Ale zpátky k limoškám!
Budete potřebovat tibi. Ty nejlíp seženete od někoho, kdo už s nima má zkušenost. Koukněte proto na Facebook, existuje několik skupin, kde se k zrníčkům můžete snadno dostat i mimo velký města. Nebo mi zkuste napsat, pokud jste z Prahy, občas jich mívám dost. :)
A pak už jen vědět, jak se o ně starat. Limonády jsou nejlepší po několika dnech kvašení. Já dělám dvojí fermentaci: „rychlou“, kdy nechávám sklenici venku 48 hodin v pokojový teplotě (I. fermentace) a „pomalou“ (II. fermentace), kdy ji mám dalších 24-48 hodin v lednici, a kdy už rozjetý vodní kefír „brzdím“ a zároveň ochucuju dalšíma surovinama.
Chutná mi to tak nejvíc, dobře se u toho celej fermentační proces reguluje a limonády vydrží v kondici, která mi vyhovuje, delší dobu.
Základní ferment (I. fermentace):
Tibi už víte, kde sehnat.
Co se týče vody, já už jsem krapet líná, takže používám vodu jen chvilku odstátou, ale když spěchám, beru i rovnou z vodovodu. Tibi, který jsou dobře nastartovaný si i s tím chlórem v ní v pohodě poraděj. V případě, že s tibi-limo začínáte a nevíte, jak vaše zrníčka ve vašem prostředí fungujou, klidně si první nálevy s vodou převařte a nechte vychladnout na pokojovou teplotu (horkou vodou byste ty breberky zabili). Eliminujete tím první možný neúspěchy. Filtrovanou vodu, když v prvním fermentu použijete sušený ovoce, můžete použít klidně taky.
Cukr používám světlej třtinovej od Country Life, ten světlejší, kvůli výsledný barvě limonády. Můžete ale použít i další druhy cukrů/sirupů obohacených o krapet minerálů navíc (kokosový, palmový, javorový, zkoušela jsem i rýžový) přidanou hodnotu to ale žádnou nemá. Pořád je to sladidlo, je to zbytečně dražší a dlouhodobě třeba s rýžovým sirupem to mělo vliv na zpomalení růstu tibíků. Víc info najdete ještě v sekci Q&A, níž.
Na první ferment jsem si ze sušenýho ovoce nejvíc oblíbila (bio a nesířený) rozinky – používám od Alnatury. Anebo sušený mango od Country Life. Rozinky jsou snadno dostupný nám všem a mango je prostě boží a skvěle mi s ním tibi přibývají. Můžete ale sáhnout i po fíkách, sušenejch švestkách… Důležitý je, aby v nich nebyla síra (konzervanty vodnímu kefíru fakt neprospívaj), pokud máte např. jen sířený sušený meruňky, alespoň je velmi důkladně omyjte pod horkou vodou. Na první pokusy je ale nedoporučuju, to sáhněte ideálně po tom fíku.
Tibi-limo (II. fermentace):
Na dochucení vodního kefíru, a tak výrobu přírodní kvašený limonády můžete použít spoustu surovin od čerstvýho/sušenýho/lyofilizovanýho ovoce a zeleniny, přes čerstvý bylinky, ale i čaj (proto nemám kombuchu, ptž i s tibi se dají vyrábět čajový limošky) i třeba taky kafe. Vaší fantazii se meze nekladou.
Moje vůbec nejoblíbenější tibi-limo jsou čajová (na rozinkách) s citronem, malinovka (na mangu) a nejzajímavější mi připadá ta s vietnamským kafíčkem, protože chutná jako vietnamský cold brew s tonicem. :)
Na ty pro mě nejzábavnější kombinace najdete recepty níž. Na variantu „mojito“ třeba ještě tady.
Připadá vám, že tibíci moc nežijou? Limonády máte slabší, skoro neperlej a ani tibi nerostou (při dělání limonád se nezvyšuje jejich objem)? Tak je zkuste probrat touhle lázní:
Zalijte tibi minerálkou, vodou (mně funguje nejlíp Bílinská kyselka, ale i klasická Vincentka) a přidejte cukr. Na 50 g tibi bude stačit 150 ml minerální vody, 100 ml obyčejný vody a 2 lžíce třtinovýho cukru. Po dvou dnech slijte a případně zopakujte anebo se rovnou pusťte do limonádování. Já v takovym nálevu nechávám tibíky úplně v pohodě 14 dní, když nemám čas a na limošky chuť. Breberky mi na nich přežili i po třech týdnech.
Tibíky v revitalizačním nálevu uchovávejte v lednici.
Tibi limonády, stejně jako jiný kvašený přírodní produkty jsou prospěšný naší mikroflóře, pokud máte potíže s trávením, limonády vyzkoušejte a konzumujte je zpočátku po menších dávkách. Já za den vypiju klidně i půl litru (ale nepiju je denně).
Protože je v limonádách i přes proces fermentace ale pořád nějakej zbytkovej cukr, rozhodně je nepiju namísto vody, která by pořád měla být naším hlavním zdrojem příjmu tekutin. v Případě, že kvasíte limošky delší dobu – kvůli minimálnímu obsahu cukru – nezapomeňte ani na to, že naopak můžou obsahovat víc alkoholu. Platí tu přímá úměra: čím víc cukru (sladký chuti) tím míň kyselý, bublinek a alkoholu. Čím míň cukru (sladký chuti) tím víc kyseliny, CO2 i alkoholu. Takhle ty procesy prostě fungujou.
Limonády naopak nemusí dělat dobře lidem s přecitlivělostí na kvasinkový infekce (protože cukr a kvašení) a jiný záněty i histaminovou intoleranci (protože fermentace – přidala jsem odkaz na článek o vodním kefíru a HIT od Kašulky). Jsou ale parádní alternativou pro všechny s intolerancí na laktózu, kteří nemůžou konzumovat mléčnej kefír.
Pokud nemáte alergii na alkohol, netrápí vás HIT, kvasinový infekce a jiný záněty, vždycky platí, a s tibi blbnout můžete, zkoušejte na sobě účinky limonád po malejch dávkách. Začněte třeba jednou lžící limonády denně. U dětí buďte minimálně stejně opatrní, a dbejte na kratší dobu fermentace právě kvůli obsahu alkoholu (držte se délkou kvašení u receptů níže).
Na sítích jste se ptali na spoustu dotazů, který se i opakovaly, tak je zodpovím tuhle, přehledně:
Nebude vám chutnat ani vonět. Prostě to poznáte. Jsme přirozeně vybavený receptorama, který nám v tom pomáhají. Výrazně hořká chuť je v limonádách špatně naopak kyselá značí, že procesy probíhají v pořádku. Navíc kyselý prostředí (chuť) zabraňuje vzniku nežádoucích patogenů. Pokud na hladině plave plíseň, taky budou limošky už za zenitem. Každopádně, jestli se vám prostě něco nezdá, radši vodní kefír vylijte. Nejlepší prevence je, ochutnat tibi-limo někde, kde je umí a jsou v pořádku. Tam si je „nachutnejte“, ať máte porovnání, kterýho se můžete pak držet doma při vlastních pokusech.
Jak už jsem psala výš, v tibi-limo vzniká alkohol vždycky. Stejně jako v mléčnym kefíru. Nemám bohužel alkohol tester, ale udává se, že 1 litr tibi-limo kvašený 48 hodin obsahuje mezi 01,-05 g alkoholu. Taky čím dýl necháte limonádu fermentovat, tím míň bude sice obsahovat cukru, ale tím víc může právě alkoholu.
Xylitol ani žádný jiný uměle vyrobený cukry na výrobu limonád nedoporučuju. Tibi si s nima dlouhodobě nerozumí. Stejně tak čerstvý, přirozeně antibakteriální med nemůže a ani nebude s tibi fungovat. Antibakteruální látky kvasinky zabíjej, a umělý sladidla kromě toho, že tibi oslabujou, narušujou náš střevní mikrobiom.
Do cca 14 dnů bude tibíkům stačit výše popsanej revitalizační nálev, řádný prokvašení je navíc pěkně „pročistí“. Pokud chcete tibi uchovávat delší dobu třeba proto, že v zimě prostě limošky neděláte, ptž nemáte k dispozici čerstvý ovoce. Můžete je vysušit anebo zamrazit. Já to ale nikdy nedělala. Když vodní kefír nedělám, prostě tibi rozdám, a pak si pořídím nový. :) Existuje taky sušená kefírová kultura, ale nemám s ní zatím zkušenosti.
Když vám po dvou dnech při pokojový teplotě vodní kefír neperlí, je něco špatně. Může to být způsobeno tím, že nemáte nádobu dobře utěsněnou (což nemusí vadit, v takovým případě to doženou kvasinky v uzavřený lahvi v lednici při druhým fermentu), že jsou tibi líný a neprobraný (v takovým případě je zaktivujte v revitalizačním nálevu – popsáno výš), máte špatný poměr ingrediencí (v tom případě koukněte do receptů níž) anebo jsou tibi kaput. Proto si pořiďte nový.
Mražený ovoce používám pravidelně a netrápím se s jeho rozmrazováním. Dobře živený tibi zvládnou i takový teplotní šok. :) Pokud se s nima ale učíte, zkuste nejdřív čerstvý ovoce anebo si ho radši rozmrazte.
Já myju sklenice každý dva dny, když fermentuju a přelívám obsah mezi fermenty. Nikdy jsem je proto zanesený neměla. Sklenice, ve kterých mám tibi až 14 dní (i tři týdny mi párkrát přežily), taky se mi nezanesly, takže s tím bohužel nemám zkušenost…
Nejlepší pepř na světě! Farmářské a divoké fair trade koření z Kambodži. Plus čokoláda, čaj, rum... Bum! <3
Mňám. Kuk!Mám pro vás slevu 10% nejen na dokonalý pepř a koření!
Na stránkách kampot.cz zadejte
v objednávce do políčka „slevový kupón“
JAJA10
I. fermentace:
II. fermentace:
I. fermentace:
II. fermentace:
I. fermentace:
II. fermentace:
I. fermentace:
II. fermentace:
I. fermentace:
II. fermentace:
Začněte I. fermentací, která potrvá 48 hodin.
1. Do velké skleněné uzavíratelné nádoby dejte tibi.
TIP: Používám tyhle dvoulitrový z IKEA. A nebojte se kovových předmětů, klidně na přenos krystalů použijte lžíci. Krátký styk s kovem na breberky nemá vliv. Pokud s tibi začínáte a máte obavy o jejich kondici, klidně použijte nekovový vercajk. I kdyby vám to mělo pomoct jenom psychicky.
2. Přidejte cukr, sušené ovoce a zalijte vodou.
TIP: Pokud s tibi začínáte, klidně si cukr nejprve rozpusťte ve vodě a zalijte je pak cukerným roztokem. Trvá to delší dobu, ale zase to při prvních pokusech může pro vás líp fungovat. Já to nedělám.
3. Nechte fermentovat 2 dny tj. 48 hodin při pokojové teplotě (v létě to může být i doba kratší, záleží na teplotě).
Vodní kefír ochutnávejte v průběhu, ať víte, co se s ním děje, klidně 2x denně. Nejdřív neucítíte nic, pak bude přibývat perlivost a kyselá chuť. Záleží i na tom, jestli budete fermentovat limonádu v nádobě s gumičkou či bez. Pokud ji hermeticky uzavřete (použijete gumičku), bude perlit víc, než když oxidu uhličitému dovolíte odcházet. Já ji někdy nechávám někdy ne, podle toho jestli jsem doma (dám gumičku) nebo na dva dny odjíždím (nedávám). Kdyby se náhodou v moji nepřítomnosti brebery zbláznily a natlakovalo se to příliš. :) Perlení se nebojte, když jsou tibi v dobrý kondici, doženou limošky bublinky při druhý „pomalý“ fermentaci v lednici.
4. Po 48 hodinách kvašení vodní kefír slijte. Nejdřív zvrchu seberte nabobtnalé sušené ovoce, a pak přes sítko anebo mušelín přeceďte. Tibi uschovejte – buď se pusťte do další limošky anebo je uschovejte v lednici v revitalizačním nálevu viz. úvod receptu.
Ideálně pokračujte II. fermentací – „pomalou“ (už bez tibi krystalů), která bude probíhat 24-48 hodin v lednici. Limonády po první fermentaci jsou ještě (na mě) dost sladký a málo kyselý tzn. málo prokvašený.
1. Do vodního kefíru přidejte ochucující složku (ovoce, zeleninu, bylinky, čaj + na plátky nakrájený citron i s kůrou, kávu…), případně cukr (já už nesladím, je to pro mě většinou akorát) a dejte pomalu kvasit do lednice na 24-48 hodin.
TIP: Já nechávám zase dva dny s tím, že je mám v hermeticky uzavřený sklenici (používám zase z IKEA 1,8 l, v odkazu), aby byly krásně perlivý. A je dobrý je 1x denně „odpustit“, aby vám nebouchly/nevypěnily.
2. Po dvou dnech tibi-limo slijte, dejte do lahví s úzkým hrdlem a už si ji je užívejte! :)
TIP: Pokud nebudete denně limonádky pít a sklenice otevírat, raději používejte plastové lahve. Sklo se může natlakovat a bouchnout vám i v lednici jako granát. Plast má přeci jen tendenci se rozpínat.
A jak dlouho můžete tibi-limo pít? Tak dlouho, dokud vám budou chutnat. Klidně až týden i déle. Ale myslete na to, že mikroorganizmy v nich neustále pracujou a žijou. Takže se jejich chuť bude neustále měnit. S postupem času budou víc a víc „vyžírat“ cukr a limošky tak budou kyselejší, a budou taky obsahovat víc alkoholu (záleží na přístupu a množství vzduchu).
Tak nazdraví! :*
Dobry den jsem zacatecnik s tibi prosim o radu tibi pribyvaji ale nefermentuji dekuji moc
Dobrý den, takhle na dálku bohužel nejsem schopná poradit víc, než tipy, co může být špatně s fermentací, které popisuju ve článku. Díky za pochopení, doporučuju článek kdyžtak celý přečíst. Hezký den! :)
Ahoj Míšo, myslíš, že by se daly rozinky vynechat a udělat to jen se sirupem? Třeba rakytníkovým nebo šípkovým?
Děkuji ˇMarkéta
Krásný den,
ráda bych se zeptala, jestli je v pořádku, když dám krystaly do revitalizačního nálevu do lednice a vůbec nic se neděje, nevytváří se bublinky a ani mi nepřijde, že by nálev byl víc kyselý. Tak nevím, jsou krystaly už uplně kaput? Mám sklenici zakrytou utěrkou a ne zavíčkovanou, tak jestli by ty bublinky mohly být tím, ale vrtá mi to hlavou.
Moc děkuju za odpověď. Míša :)
Dobrý den, Míšo, tu sklenici určitě zavřete, jinak vám můžou tibi pochcípat i kvůli jiným mikroorganismům (zapomenuté plesnivé jídlo apod., to se prostě občas stane). Ale jak píšete, můžou být bohužel taky už prostě kaput samy o sobě.J.
Dobrý den, a je možné pít limonády v těhotenství? Chtěla jsem je vyrábět pro skoro dvou letého syna a teď nevím, jestli je to vhodné, když obsahují alkohol…. Jaký na to máte názor?
Dobrý den, pro děti bych je explicitně asi spíš nevyráběla. Jednak kvůli alkoholu, druhak kvůli učení je na sladké pití. Jinak v těhotenství (i během kojení) jsem si skleničku bez problému dala. :)
Dobrý deň Jani, ja by som sa chcela opýtať, či v tej prvej fáze môžem použiť aj lyofilizované ovocie, alebo mám použiť výhradne len hrozienka, prípadne mango? Mám sušené jahody a maliny mrazom a premýšľam, či je to bezpečné, alebo radšej ísť cestou istoty. Ďakujem a prajem pekný deň
Dobrý den, Lucio, s lyo ovocem to v první fázi bohužel nebude dlouhodobě fungovat, a je to navíc zbytečně drahý. Tibi potřebujou cukr, a ten je kromě klasickýho cukru v tom sušeném ovoci, kde jsou navíc i minerály. Prima den, J.
Článek je to hezký a výživný.
Nemohu však přenést přes srdce nespisovnou češtinu,cvakaly mi zuby,když jsem článek četla…brrrr
Chtěla bych se zeptat, když děláte ozdravný nálev pro tibi krystsaly, tak jej poté dáte do lednice nebo necháte v pokojové teplotě?
Míšo, do lednice. :)
Ahoj Jani, díky za perfektní návod a krásný fotky! Mám tibi z Esky, dala jsem je hned do revitalizačního nálevu a udělala limonády. Po první fermentaci byly krásně nasycený, živý a bublinkatý, tak jsem měla strašnou radost. Ale když jsem je slila a přidala ovoce (rozmražené maliny a ibišek) a zavíčkovaný šoupla do lednice a ani po 48 hodinách bublinky nebyly :((( Limonády byly výborné, ale bez bublin. Nevíš, čím by to mohlo být? Děkuji a přeji jen to nej do další práce!!!! Hanka
Ahoj Hani, moc děkuju! To je trochu záhada. Tím spíš, jestli jsi i maliny nechala rozmrazit (já je tam hážu zmražený, a bublají i tak krásně). Napadá mě, jestli jsi je měla dobře s gumičkou zavíčkovaný, a jestli jsi měla lahev plnou. Pokud byla třeba plná jen z poloviny, nemuselo se to tolik natlakovat, když tam byl vzduch? Jinak fakt nevím, pokud žily s tibíkama a byly rozjetý, měly by dojít a dosytit se CO2 v lednici… Tak držím palce! J.
Moc děkuji za návod. A mám první dotaz. Tibi krystaly jsem dle návodu oživila, následně jsem udělala první fermentaci a ještě před uplynutím 48 hodin mi nálev zplesnivěl. Nemělo smysl se tím dál zabývat, na první pohled bylo zřejmé, že je to kontaminované. Jako viníka vidím rozinky. Řádně jsem je propláchla horkou vodou (i vařící), abych z nich dostala olej. Ty co dáváte vy, v bio kvalitě – jsou také máčené v oleji, nebo jsou tak, jak uschly? Jen jestli se mám někam vypravovat a utrácet více, nebo si nepomůžu. A ještě dotaz k množství – gramáž co uvádíte, není to přeci jen moc? Díky za odpovědi :-). Vaše nová věrná fanynka Eliška
Ahoj Eli, tak to musely být nějaký špatný rozinky. Mně se to nikdy s rozinkama z Alnatury nestalo. Nespadlo Ti tam s nima něco? Může se to stát, je to prostě živej organismus, ale s propláchlýma kvalitníma rozinkama, to je fakt pech… Jinak i ty „Alnatůří“ jsou lehoulince mastný (rozinky: 99,5%, slunečnicový olej: 0,5%), a já je teda už ani nepromejvám. Takže fakt nevím, čím by to mohlo bejt. Možná i špatná tibi? Co se týče gramáže, myslíš rozinek nebo tibi? Pokud rozinek, tak protože radši sladím sušeným ovocem než cukrem. A tak dávám míň cukru a víc rozinek/manga… Ale sladkost a poměry jsou na Tobě, klidně si to vychytej podle sebe, takhle to mám ráda já. :) Ať se tibíkování daří! <3