Tohle je moje oblíbená rybička s koprovou omáčkou. Už si nepamatuju, jak jsem k tomuhle až trapně jednoduchýmu receptu přišla, ale pravděpodobně to bude jeden z výmyslů typu „co dům dal“, když nebyl čas vyvařovat. Vykouzlíte ji a pochutnáte si zachvilku, pokud ovšem milujete ryby, kopr, a crème fraîche (zakysanou smetanu) jako my.
Štikozubec (hejk) je dravá „bílá rybička“, na kterou když nenarazíte v obchodě, tak vůbec nevadí, když ji vyměníte za jakoukoliv rybku treskovitou. Nejčastěji používám:
Mám vždycky nějakou rybu v mrazáku, pro strýčka příhodu. Kupuju je většinou v Icelandu, protože mají v nabídce ty, který jsou mražený přímo při výlovu ještě na lodi. Jsou tak v nejlepší možný kondici, a při správným rozmražení jsou mnohdy lepší, než zahraniční „čerstvý ryby“ ponechaný jen chlazený na ledu.
Pokud máte rybu mraženou, je potřeba ji nechat dobře a přirozeně rozmrazit. Počítejte tak s několika hodinama. Nechte ji pomalu roztát při nízký teplotě v lednici, ideálně přes noc. Pokud budete rozmrazovat mořský plody, ryby a maso rychle, můžete dojít ke „gumovatýmu“ výsledku. Je to způsobený sražením (živočišný) bílkoviny, na kterou působí rychlý výkyvy teplot.
Příklad: Krevety z mrazáku vysypaný rovnou do teplý/horký vody a rychle uvařený budou zaručeně nepoživatelná žvejkačka. Brrr.
Fakt bude dobře rozmražená ryba chutnat a vypadat velmi podobně jako čerstvá, pokud s ní budete vhodně zacházet. „Urban legendy“ s mraženýma surovinama vznikají hlavně proto, že se s nima neumí dobře pracovat. A taky samozřejmě záleží, jakou kvalitu kupujete, a jak se o ně staráte při přenosu z obchodu do vlastního mrazáku/lednice.
Když je cestou domů necháte povolit/rozmrznout, a pak je šoupnete do mrazáku, je dost pravděpodobný, že to nebude žádnej kulinářskej zážitek. Určitě používejte tašku/box na přenos mraženejch surovin.
V gastronomii se musí dodržovat tzv. HACCP podmínky (česky: systém analýzy rizika a stanovení kritických kontrolních bodů), do kterejch spadá i ta část přenosu surovin od dodavatele do restaurace –> lednice (příslušnýho skladu) a následně i velmi zjednodušeně řečeno – postupy příprav pokrmů –> jejich výdej –> servis.
Nejlepší pepř na světě! Farmářské a divoké fair trade koření z Kambodži. Plus čokoláda, čaj, rum... Bum! <3
Mňám. Kuk!Mám pro vás slevu 10% nejen na dokonalý pepř a koření!
Na stránkách kampot.cz zadejte
v objednávce do políčka „slevový kupón“
JAJA10
Nasekejte si kopr na drobno. Vynechte tlustší stonky.
1. Na pánvy rozehřejte přepuštěné máslo.
2. Jakmile se máslo rozpustí, a pánev bude dostatečně nahřátá (dejte nad ni dlaň, a jak ucítíte, že dobře hřeje), můžete začít osolenou a opepřenou rybu z obou stran restovat.
TIP: Jak dobře rozmrazit rybu najdete v úvodu receptu.
3. Rybu opečte z jedné a pak z druhé strany. Zabere vám to pár minut (cca 2-3 minuty z každé strany). Důležité je rybu znovu několikrát neobracet. Pracujte s ní jakoby to byl dobrý steak, jinak ji stejně jako ostatní maso zbytečně vysušíte, a můžete si filet i poničit.
4. Filety opatrně vyndejte z pánve a do výpeku po rybě přidejte zakysanou smetanu, případně trochu vody. Prohřejte.
5. Přisypte nasekaný kopr, pepř, převařte a dochuťte solí. Podávejte se svraštělými bramborami nebo zelenými fazolkami se slaninou a česnekem.
Pusto a prázdno. Bez vašich komentářů je tu strašně smutno...