Jsem zpátky doma. A je to už skoro měsíc (!), co jsem se na letišti v Bangkoku ládovala v rozmezí osmi hodin, kdy jsme čekali na navazující let, dvěma ulovenýma porcema lepkavé rýže s mangem – Kao Niew Mamuang [khau niu mamuang], thajsky a krásně, ale pro nás méně srozumitelně: ข้าวเหนียวมะม่วง.
Chcete si se mnou připravit lepkavou rýži s mangem online jako na kurzech vaření? Tak se podívejte sem do odkazu, vytiskněte si recept, připravte si suroviny a pusťte si kurz online vaření se mnou! :)
Jasně, letištní strava, říkáte si, drahá a nic moc, hm? Ale víte co? Na takhle dobrou lepkavou rýži s mangem jsem u nás nenarazila zatím v žádné thajské restauraci. Vždycky to byla spíš jakoby mléčná rýže s ne úplně zralým kouskem manga, které to medové – pakistánské z Asie vidělo buďto z rychlíku… anebo ani to ne, protože bylo nahrazeno mangem typu Tommy Atkins z USA (seženete ho v každém větším supermarketu), které do původního dezertu ale vůbec nepatří. Má docela jinou chuť i vůni. O křupavých žlutých mungo fazolkách nemluvě.
Obecně ne zcela sebevědomě dělám recepty, které jsem nikdy nejedla tam, odkud pocházejí. To se totiž těžko vymýšlí. Kolikrát se vám může povést bezvadný recept, stylizovaný nebo inspirovaný originálem, ale dokud ho neochutnáte tam, odkud se vzal, nikdy vlastně nevíte, jestli je to opravdu „to ono“. A mě to potom trochu znervózňuje. Ano, tomu se říká diagnóza. :D
Myslím, že tu lepkavou rýži s mangem naše restaurace brzy vypilují. :) Zájem o dobrou a krásnou gastronomii neustále roste a konkurence začíná být neúprosná. Ale než se to podaří, zkusím vám dát takový recept na „Mango sticky rice“, který chutná úplně stejně jako na letišti v Bangkoku. To zní lákavě. Hm? :D A kdybyste neměli po ruce Sapu nebo obchod s asijským ovocem, ukážu vám, jak na to, když zralé „zlaté“ mango nebude v dosahu. Pokud víte o restauraci, která tenhle dezert opravdu umí, určitě mi dejte vědět, budu moc ráda. Díky!
Objevila jsem na internetu holku, která je fakt strašně sympatická, prostě boží, a navíc tak trochu blázen do jídla jako já, protože kolem samotného vaření vysvětluje i spoustu věcí navíc, které mě vždycky zajímají. Na video se můžete kouknout tuhle. Já jsem recept trošku upravila a doladila podle sebe, ale vítr vane z Hot Thai Kitchen. ;)
Přípravu receptu je fajn začít třeba už i večer den předem, kdy vypláchnete přebytečný škrob z lepkavé rýže a necháte ji přes noc pěkně namočit. Pokud na tohle čas nemáte, určitě jí ale dejte alespoň 4 hodiny.
Pro mango typu Ataulfo zajeďte do Sapy, seženete ho venku u obchodníků anebo i v Tamda Foods (kterou najdete už i v Brně). Druhy manga už znáte z receptu na mango salát, kde se naopak používá zelené (nezralé) mango. Že je zralé poznáte tak, že krásně a výrazně voní. Klidně ho nechte dva dny doma dojít, pokud vám nepřipadá dostatečně voňavé a „ready to eat“. Pokud tuhle možnost nemáte a chcete alespoň nějaké to mango, vydejte se i do toho supermarketu (doma si člověk přeci jen může dovolit řádit s ingrediencema dle libosti) a vyhledejte to nejvíce zralé jakékoliv mango budou mít. Pokud ani to neobjevíte, zajděte si do Icelandu nebo kamkoliv jinam pro mražené mango kousky.
TIP: S mangem si můžete vyhrát. Stačí ho nařezat na tenké plátky (stejně jako třeba avokádo), a pak ho různě na talíři jednoduše postáčet a nadekorovat. Vyblbnou se při tom i děti. :) Jak na to můžete kouknout sem na video anebo se inspirovat mými fotkami v receptu. Čím tenčí plátky, tím větší variabilita a tak i více kreací.
Lepkavou rýži – Thai sticky rice – glutinous rice – pořídíte v každé rozumné větší asijské večerce, ale i na internetu a samozřejmě zase v tržnici.
Kokosové mléko určitě doporučuju pořídit moje nejoblíbenější AROI-D bez chemie, místo obyčejného cukru používám v receptu tradiční thajský palmový (pozor, neplést s granulovaným palmovým cukrem, který se u nás začal prodávat – zbarví vám rýži do žlutohněda), který je chuťově někde mezi medem a třtinovým cukrem. Sladivost má prakticky srovnatelnou s třtinovým cukrem, a i když je to pořád cukr, obsahuje velké množství minerálů, má nízký glykemický index (GI do 35), a proto se ho nemusí tolik obávat ani diabetici. Do některých receptů je to vítaná změna. Sůl mám na vaření nejraději himalájskou (je nejčistší a obsahuje mnoho minerálů), i proto, že jsem holčička a líbí se mi, jak je růžová. :)
PS: Já manga strašně ráda, takže doma razím metodu minimálně 1/2 manga na porci. Ale zdlábnu klidně i celý. :) S malým kopečkem rýže, mořem kokosového krému, zasypané decentní dávkou křupavých žlutých fazolek mungo.
PPS: Tohle Post Post Post… Scriptum jsem odkoukala od Ani a moc mě to baví. Tu knížku si musíte koupit, je prostě úžasná!
Nejlepší pepř na světě! Farmářské a divoké fair trade koření z Kambodži. Plus čokoláda, čaj, rum... Bum! <3
Mňám. Kuk!Mám pro vás slevu 10% nejen na dokonalý pepř a koření!
Na stránkách kampot.cz zadejte
v objednávce do políčka „slevový kupón“
JAJA10
S přípravou je dobré začít třeba už i večer den předem, kdy rýži necháte přes noc pěkně namočit. Pokud na tohle čas nemáte, určitě jí dejte alespoň 4 hodiny.
1. Lepkavou rýži „vyperte“. Nasypte ji do mísy, napusťte k ní studenou vodu a rukou ji prohrabujte. Začne se uvolňovat přebytečný škrob a voda tím pádem zbělá. Vodu vylijte a zase přilijte novou a opět prohrabujte. Celý proces zopakujte 5-7 krát, dokud nebude voda průhledná a bez problému jí uvidíte na rýži.
2. K vyprané rýži přilijte vodu tak, aby byla rýže úplně ponořená i dobrý kus nad ní a nechte ji minimálně 4 hodiny namočenou.
3. Vodu slijte, do čisté mísy odložte síto, vyložte ho mušelínem nebo obyčejným plátnem (já občas používám i plenu za dvacku z Globusu) a rýži nechte minimálně 30 minut odkapat.
4. Zatímco budete čekat až se rýže odkape, dejte vařit půlené mungo fazolky. Nechte je přejít varem, teplotu stáhněte na mírný stupeň a vařte 10 minut. Pak vodu slijte, přilijte k nim vodu studenou, ať se zastaví proces vaření, znovu slijte a dejte osušit na savou (třeba papírovou) utěrku.
5. Rozpalte pánev, osušené fazolky na sucho na pánvi orestujte do křupava a dejte je stranou.
TIP: Nejprve se vám bude zdát, že se vám fazolky k pánvi okamžitě přilepily, nechte je dostatečně dlouho na pánvi dovysušit teplotou při opékání, až pak je zkuste odlepit (už to půjde snadněji) dřevěnou vařečkou.
1. Pokud máte rýžovar, nalijte do něho 1-1,5 litru vody, zakliňte do něho bambusový pařáček tak, aby byl dostatečně nad vodou a plnil svou funkci pařáku. Zapněte rýžovar, přiklopte a nechte ho rozjet.
2. Jakmile de bude voda vařit, tak na pařák vložte plátýnko i s odkapanou rýží. Vycentrujte rýži tak, aby kolem rýže i nad ní mohla cirkulovat pára a přiklopte. Takhle ji napařujte 30 minut.
3. Naškrábejte si nožem palmový cukr, je hodně tvrdý, takže to půjde krapet ztěžka. Do rendlíčku přilijte kokosové mlék, přidejte cukr i sůl, přiveďte k varu, posléze stáhněte plotýnku na střední plamen a vyrobte výrazný sladko-slaný sirup.
TIP: Sirup budete přilívat k horké rýži, je proto důležité, aby až bude rýže napařená, byl sirup hotový a stále dost teplý.
4. Jakmile bude rýže napařená, vyklopte ji do misky, zalijte ji kokosovým sirupem a lehce spolu promíchejte. Přiklopte misku talířkem a nechte 15 minut odpočívat, aby rýže sirup nasákla.
5. Půl lžičky rýžové mouky rozkvedlejte v troše kokosového mléka. Pak do rendlíčku od sirupu vlijte zbytek kokosového mléka, přidejte sůl a cukr a přiveďte znovu k varu.
6. Přilijte směs rýžové mouky s mlékem, tím se krém zahustí, stáhněte teplotu plotýnky na minimum. Nechte odstát.
7. Odklopte rýži, jemně ji promíchejte a pokud nevstřebala veškěrý sirup, na dalších 10 minut ji znovu přiklopte a ještě ji nechte dokončit svou práci.
8. Oloupejte manga, podél ploché pecky odřízněte kolem ní obě poloviny. Na prkýnku manga nakrájejte na tenké plátky, ať si s ním pak můžete na talíři trochu pohrát.
9. Servírujte kopeček rýže nebo dva, k tomu dozdobte mangem, zalijte kokosovým krémem a zasypte trochou křupavých mungo fazolek. A nejlepší nezert na světě máte hotov. Je hodně sytý a stačí ho tak opravdu málo.
TIP: Jestliže použijete mango mražené, svařte si ho na mírném plameni, případně s troškou javorového sirupu a s vanilkou i kapkou limetové (citronové) šťávy. Rýži pak dozdobte takhle rychle vyrobeným mangovým kompotem.
V Bangkoku jsem musela mango sticky rice mít každý den. :D je to něco neuvěřitelného a tento recept určitě vyzkouším až se vrátíme. Alespoň vím co si koupit na trhu než odletíme :)
Přivezl jsem si manga a rýží z Bangkoku. Rýží jsem vařil v páre v kovovem cedniku bez platynka a výsledek byl také dobrý. Rýže se lehce lepila, byla měkká, pritelkyne prohlásila, že moje byla lepší než první Mango sticky rice kterou jsme měli v Khao Sok.
Dekuji za detailni recept. Jak muzu postupovat, pokud nemam ryzovar?
Simona
Dobrý den, Simčo, vemte hrnec, dejte do něj pařák na knedlíky (klidně ten kovový), vodu naplňte tak, aby byla pod pařáčkem a rýži v plátýnku položte na něj, aby se ale neválela v tý vodě. Udržujte hrnec na takovém stupni, aby se dělala po celou dobu napařování pára rovnoměrně, jako v rýžovaru, a dodržte stejnou dobu napařování rýže, i její odpočinek. :)
Dekuji za radu. Dnes jsem poprve recept vyzkousela a vysledek je uspokojivy, ale jeste ne dokonaly. Palmovy cukr neni chutove spatny, ale zabarvil ryzi do hneda. Priste pouziji obycejny cukr (?)krupice. Taky se mi zda, ze ryze je opravdu hodne „sticky“ az prilis lepkava. Tak moc si to z Thajska nemapatuji… Kde jsem mohla udelat chybu?
Omlouvam se za zacatecnicke dotazy, ale vareni mi obecne moc nejde :D
Dekuji, Simona
Dobrý den, Simčo, tak to máte bohužel asi nějaký špatný palmový cukr. Ten určitě nemá rýži zbarvovat. Je zlatavý, ale nedává se ho zase tolik, aby byl výsledek zbarvený do žluta, ostatně vidíte můj výsledek na fotkách. Zkuste koupit jiný, světlý, já kupuju podobný tomuhle. Jinak Thajci právě palmový cukr do receptu používají, proto i já. Jinak můžete použít samozřejmě sladidlo jaké chcete, jen tohle tam prostě patří vzhledem k jeho původu. Rýži je potřeba taky podle receptu proprat (5-7 krát), aby nebyla příliš lepkavá, a nepouštěla už bílou vodu (ten škrob). Tak to zkuste znovu. ;) Než jsem se to pořádně naučila já, taky mi to chvilku trvalo. Teď už tenhle recept dělávám jako když bičem mrská, a třeba na našich joga víkendech je to nejoblíbenější dezert. :) A rádo se stalo! Od toho tu jsem. ;) Prima den! J.
Pracné, ale dokonalé :)!!! Neuvěritelná směs chutí.
Děkuju, Deni! Jen tu pracnost nezvládám asi dostatečně odhadovat v receptech, protože jak je dělám všechny častěji, je to už pro mě rutina. :D
Tohle je nejlepší nejlepší nejlepší dezert! Aaaaááh. Musíš ho zase udělat… :*
Tak jo! :)