Miluju vůni pečenýho kuřete! A ještě radši ho mám marinovaný v bylinkách a obložený zeleninou i ovocem. Všechno je to zároveň totiž ve výsledku báječně provoněný, šťavnatý, křupavý a zkaramelizovaný! Dám vám na to recept. Jen mi slibte, že si na něj pořídíte pořádný a kvalitní farmářský/bio kuře.
A ANO. Tohle je tak trochu politickej recept a na kuřata z Vodňan fungovat nebude. Sorry jako. :P
Technika přípravy drůbeže na motýlka nebo taky naplacato je hodně oblíbená v Asii, a taky v Jižní Americe anebo třeba v Portugalsku, Řecku… a to hlavně proto, že se drůběž takhle strašně snadno připraví, a pak taky griluje přímo na ohni – nejlíp chycený mezi dvě mřížky podobně jako když grilujete ryby nebo třeba vietnamský vepřový na Bún chả.
Já takhle dělávám ale i kuře v troubě. Peče se takhle totiž (ať už v troubě nebo na grilu) rovnoměrněji – a hlavně rychleji – do šťavnata i s kůrčičkou, no prostě líp, než kuře vcelku. Navíc vám odpadá práce s porcováním. Tohle kuřátko se rozpadá, takže vám na jeho nandání na talíř stačí servírovací kleště/ruce.
A tak vám chci jednoduše ukázat jak na to. Jak na takovou kuřecí klasiku na placato, anebo taky po asijsku.
Byť to může působit složitě, je to ve finále strašně jednoduchý. Potřebujete jenom dobrý kuře (já měla dost mladý – do 1 kg, ale můžete samozřejmě použít i větší! Jenom, že recept odpovídá kuřeti týhle menší velikosti) a nůžky na drůbež nebo ostrej nůž. Základem je kuře zvenku i zevnitř dobře umýt studenou vodou a osušit do sucha (papírovou) utěrkou.
Pak si drůbež otočíte tak, aby se hrudníkem opírala o prkýnko a pateř jste měli směrem k sobě. A klidně si ho přisuňte křidýlky blíž a stehny dál od vás. Od krku k biskupovi se vám bude páteř stříhat/porcovat líp. Nejprve odřízněte případnou přebývající kůži, ať se vám neplete pod ruce, anatomii kuřete tak dobře uvidíte a budete vědět kam a proč řežete. Usnadní vám to nejen práci, ale zároveň pak bude výsledek pěkně vypadat v troubě i na talíři. Páteř pak vystříhněte/vyřízněte, a to po obou stranách a schovejte si ji bokem na vývar (!). Přidejte k ní klidně i kůži a samozřejmě další odřezky kuřecího masa.
Kuře rozevřete a odřízněte případně další tuk/kůži, která vám bude překážet. Kuře uvnitř znovu dobře omyjte studenou vodou a osušte do sucha.
Takhle kuře ještě stěží rozplácnete. Brání vám v tom hrudní kost. A tak kuře dobře rozevřete a ostrým řezem přes kůstku V ji opatrně uvolněte (přeřízněte). Hrudní kost pak jen promáčkněte, ať se uvolní a maso kolem povolí – rozplácne se. Kost nemusíte vyjímat, stejně tak se nemusíte trápit s hrudním košem a dalšíma kůstkama. Díky tomu, že necháte skelet tam, kde je a do masa nebudete zbytečně řezat, zůstane maso maximálně šťavnatý.
Obíračky jsou v takových případech fajn. Vykosťování si nechte na rolády. Tady pojedem čistou Asii i s mediteránskou variantou. :) Takhle se připravuje drůběž naplacato třeba ve Vietnamu.
PS: Kdybyste to potřebovali vidět, koukněte třeba ke mně do Stories, uložila jsem vám to na profilu na @zasadnezdrave v Highlights. Hledejte #kurecimotyle. :)
Porcování i příprava masa je defakto stejná. Kuře jen potřete a necháte odpočívat přes noc v jinačí marinádě. Jakou přílohou si ho pak (ne)obložíte nechám na vás. Výborná je kombinace dýně, rajčat, ananasu s citronovou trávou, zalitá trochou kokosového mléka (pokud chcete zahrádku na plechu), ale i klidně bokem uvařená jasmínová rýže. Nebo klidně obojí. :)
Tak, a já budu doufat, že tohle kuře zkusíte. Podle posledních volebních průzkumů by tenhle recept mohl zaujmout asi tak 70% voličů, a to je fér! :D
Jestli se na kuřecí motýle vrhnete, potěší mě, když mě na sítích označíte, abych se mohla pokochat! A když přidáte hashtag #kurecimotyle, tak si vás taky najdu! :) :*
Kuchyňské vychytávky a pomocníci, co se vám můžou určitě hodit. Stejně jako mně.
Další přístrojeChcete slevu 10%? Tak jo. Při objednání na traminal.cz
zadejte v košíku můj slevový kód
JAJA10
1. Kuřecí maso si připravte podle návodu v úvodu receptu tak, abyste měli nachystaného kuřecího motýlka.
2. Kuře osolte z obou stran a dejte na chvíli do lednice odpočinout.
3. Citróny nakrájejte na plátky, vyjměte semínka
4. Připravte si marinádu. Změklé máslo smíchejte s olivovým olejem, nasekanými bylinkami (podle chuti – já dávám třeba rozmarýn, tymián a bazalku – všeho drobnou hrstičku), prolisovaným česnekem, nastrouhanou čerstvou citronovou kůrou (asi 1 lžičku) a pár kapkami citronové šťávy na zvýraznění chuti. Osolte a opepřete podle potřeby.
5. Nachystejte si zeleninu, ovoce a bylinky na pečenou přílohu („zahrádku“). Omyjte rajčata, mrkev, brambůrky a hrozno. Rozkrojte česnek a šalotky podélně a žampióny rozčtvrťte. Bylinky očesejte na menší části a lístky.
6. Osolené kuře vyndejte z lednice a z vnitřní strany ho celé a důkladně pomažte máslovou bylinkovou marinádou.
7. Na plech vymazaný olivovým olejem (stačí bohatě 1 lžíce) doprostřed rozprostřete kolečka citronů. Nechte je klidně kopírovat tvar kuřete.
TIP: Citrusy obecně kuřeti nejen dodají chuť, ale taky udržují jeho vlhkost během pečení. Takže tyhle „podušky“ vám vřele při pečení drůbeže doporučuju. :)
8. Kuře na citrony pěkně usaďte a rozplácněte. Pak ho svrchu také důkladně pomažte máslovou bylinkovou pastou. Klidně ještě trošku osolte, pokud máte pocit, že je to potřeba.
9. Kolem kuřete rozprostřete na střídačku zeleninku a ovoce, a doplňte vše bylinkami. Výslednou zahrádku zakápněte olivovým olejem, přikryjte alobalem a dejte odpočinout do lednice na alespoň 4 hodiny, ideálně přes noc.
TIP: Taková příprava je nejlepší třeba na dnešní večeři nebo zítřejší oběd. Čím déle budete maso marinovat, tím provoněnější bude.
1. Vyndejte plech s kuřetem na linku a nechte při pokojové teplotě temperovat cca 30-45 minut.
TIP: Tohle obecně platí pro všechny druhy masa vyjma ryb a mořských plodů. Tam stačí kratší doba z hygienických důvodů. Mušle apod. třeba netemperujte vůbec (!). Jinak jde při tomhle procesu o to, že to má dobrý vliv na šťavnatost a křehkost (pečeného) masa. Čím větší teplotní šok masu totiž způsobíte, tím „sraženější“/gumovější bílkovina bude. Proto se třeba krevety z mrazáku rovnou hozený na gril prakticky nedají jíst. Je z nich v tu ránu žvejka.
2. Předehřejte troubu na 200°C na horní a spodní ohřev bez horkého vzduchu. Kuře pečte 30 minut, pak slijte z plechu šťávu bokem do rendlíčku, plech vraťte do trouby a dalších 30 minut dopékejte. Během toho – co 10 minut – maso a zeleninu polijte šťávou.
TIP: Aby kuře bylo šťavnatý, uvnitř masa v prsní oblasti by mělo mít kolem 75-80°C. Vyšší teplota maso zbytečně vysuší, nižší nedoporučuju s ohledem na hygienu (listerióza atd.).
3. Hotové kuře se zahrádkou vyndejte z trouby a nechte stranou cca 10 minut odpočívat (podle velikosti kuřete). A během toho si ze zbytku šťávy udělejte báječný zahuštěný výpek na polití.
4. Šťávu zredukujte do požadované konzistence (pokud vám zbyla maslovo-bylinková marináda, klidně ji přihoďte), dochuťte solí/pepřem, případně kapkou bílého vína. Já to ale většinou už nedělám, stačí mi kyselá chuť z vypečených citrónů. Pokud máte ale šťávy málo, moc doporučuju tímhle způsobem tekutinu doplnit. :)
5. Kuře rozporcujte a servírujte s pečenou zahrádkou, zalité šťávou z výpeku a nechte si chutnat!
Pusto a prázdno. Bez vašich komentářů je tu strašně smutno...