Kohout na víně je jedno z mých nejoblíbenějších francouzských jídel „hrncového“ typu. V podstatě jde totiž o takový francouzský eintopf. Teď se možná frankofilové urazí, ale já to nemyslím vůbec zle, právě naopak! Chci vám ukázat, že i báječná francouzská kuchyně, která je přirozeně poměrně zdlouhavá, protože je plná principů a precizních postupů, vás může ohromně bavit, nikoliv děsit. A protože kohout u nás úplně tradiční drůbež není, dělávám na víně kuře. A je fantastický. Aby ne, když jsem se úplný základ před lety naučila od Zdeňka Pohlreicha (ano, to s těma dlouhýma vlasama, to jsem já).
Kohouta na víně vařili už staří Galové. A dokonce ho měl prý v oblibě i sám Julius Caesar. Ale to víte, dokud o tom nejsou žádné doložené písemné záznamy, jde vždycky spíš o krásný legendy. Nicméně Galského kohouta asi znáte, jde totiž o jeden ze státních symbolů Francie. A to možná teda i vysvětluje, proč je kohout na víně opravdu jedním z národních francouzských pokrmů.
Variací na Coq au vin [kok o ván] je spousta. Tradiční recept se skládá z kohoutího masa, červeného vína z oblasti Meursault, likéru de Marc (matolinová pálenka), neuzeného, ale nasoleného tuku (z bůčku) – Francouzi používají slovíčko „le lardon“, dusí se s houbama (většinou žampióny), malýma cibulkama, mrkví a dochucuje se česnekem a bouquet garni, což je smotek bylinek s tymiánem a petrželkou.
V Alsasku si můžete pochutnat na Coq au Riesling, ve francouzském kantonu Jura na Coq au vin jaune (na bohatém bílém víně), v Champagne na Coq au Champagne, a v oblasti Beaujolais, severně od Lyonu, na Coq au pourpre nebo Coq au violet s mladým a svěžím francouzským vínem nafialovělé barvy.
Jeden z prvních receptů, který se řídí původní recepturou vydala ve svojí knize Umění francouzské kuchyně i známa americká kuchařka Julia Child. Pokud ji ještě neznáte, můžete si podle ní zkusit uvařit třeba tuhle pravou omeletu.
Já dělám kohouta na víně teda bez kohouta, ale s kuřecím masem. S výběrem červeného vína se řídím právě Julií Child, a tak nejraději používám tělnatá Burgundská vína anebo ta z oblasti Côtes du Rhône. Kuře kupuju vcelku a bourám si ho sama. To co mi zbyde (páteř, zbytek skeletu a odřezky) totiž používám často na vývar. Kuřecí stehna, křídla a prsní řízky nakládám pak do vína s mrkví, řapíkatým celerem a cibulí. Přílohu většinou nedělám, stačí mi houby s cibulkou a orestovaný zbytek zeleniny, ale to si povíme u receptu.
Kdybyste pak ale jó chtěli něco k tomu, udělejte si šťouchané brambory s petrželkou a máslem anebo bramborovou/batátovou kaši, ta se bude taky hodit. V originále se často setkáte i s přílohou v podobě těstovin s hladkolistou petrželkou.
PS: Pusťte si k vaření film Julie & Julia s Meryl Streep. Ta ženská je neskutečná, co dokáže zahrát! :) MILUJU!
PPS: Zkoušky mám úspěšně za sebou a jdu do posledního třetího ročníku. Jo!!!
Nejlepší pepř na světě! Farmářské a divoké fair trade koření z Kambodži. Plus čokoláda, čaj, rum... Bum! <3
Mňám. Kuk!Mám pro vás slevu 10% nejen na dokonalý pepř a koření!
Na stránkách kampot.cz zadejte
v objednávce do políčka „slevový kupón“
JAJA10
1. Kupte opravdu dobré a pokud možno celé kuře.
TIP: Nejlepší jsou ty z volného chovu. A jestli máte už dost velké děti, můžete to využít i k tomu ukázat jim, že maso je z živých tvorů. Ne je vyděsit, ale vysvětlit jim, odkud se to naporcované maso vyložené v plastových krabičkách v chlaďáku v supermarketech bere. Ať mají kontext, hm?
2. Pokud na kuřeti najdete zbytky peříček a brk, vezměte si pinzetu a kuře dočistěte.
3. Pokud jste kuře nikdy před tím nebourali a nevíte, jak na to, tohle video vám pomůže možná ještě víc, než jen moje obrázky. Já sice začínám páteří a nepůlím stehna, ale jinak to dělám v podstatě stejně.
4. Kuřeti ostřým nožem rozkrojím hrudní koš, abych se dostala k páteři a pak ji vyříznu. Pokud máte nůžky na porcování drůbeže, můžete použít i nůžky, jako na videu výš.
5. Nožem odkrojte stehna, najděte kloub a chrupavku a řízněte do ní. Neřežte nikdy do kosti. Může vám nůž sklouznout a říznete se, navíc chrupavka je měkká, snadněji tak běhy oddělíte od těla.
6. Stejným způsobem odkrojte křídla. Najděte chrupavku a odřízněte křídla od těla.
7. Odřízněte kuřecí prsa od hrudního koše tak, abyste nesloupli kůži.
TIP: Páteř, zbytek skeletu a odřezky doporučuju schovat na výrobu kuřecího vývaru.
8. Naporcované kuře důkladně nasolte a opepřete z obou stran.
9. Na hrubší kostky nakrájejte 2 mrkve, 2 řapíky a 1 cibuli. Kuře se zeleninou dejte do větší mísy a zalijte ji červeným vínem. V lednici nechte marinovat (zakrýté potravinovou folií) ideálně přes noc do druhého dne.
TIP: Pokud nemáte čas anebo jste zapomněli, naložte kuře alespoň na 2 hodiny. Tohle poslední dobou dělám často a svět se ještě pořád točí. ;)
10. Druhý den anebo před vařením si očistěte a na čtvrtky nakrájejte žampióny, na kousky pak zbytek mrkve, řapíky celeru a cibuli. Mám tady zeleninu ráda nerovnoměrně velkou a „rustikální“ a moc se s ní nepiplám. Chutná mi, jak některá pak lehce křupe a jiná je měkčí. Šalotku oloupejte a rozkrojte podélně vejpůl a pak na příč na čtvrtky. Vyndejte si z lednice máslo, ať není do omáčky studené, srazila by se vám.
1. Kuře vyndejte z lázně – bude od vína nafialovělé – a víno slijte. Zeleninu v něm už nebudete potřebovat, kuřeti předala v marinádě za tu dobu všechno, co mohla. Rozehřejte si pánev a na ní 2 lžíce přepuštěného másla a všechny kuřecí kousky na ní opečte ze všech stran do zlatova. Bude to trvat tak 2-3 minuty z každé strany.
2. Pak maso z pánve sundejte, mělo by vypadat nějak takhle.
3. Na zbytku přepuštěného másla opečte zprudka zeleninu (mrkev, řapík celeru, cibuli). Používám vyšší pánev-rendlík, aby se mi tam pak všechno hezky vešlo.
4. Pak orestovanou zeleninu zalijte scezeným vínem, přidejte kuře, kuřecí vývar, stáhněte teplotu a duste na mírném stupni 30 minut.
PS: Mně to tady ještě vře, toho si nevšímejte. Vyfotila jsem to moc brzy a tahle chalupová elektrická varná deska reaguje o dost pomaleji než moje indukce doma. ;)
5. Bokem začněte na pánvi a rozehřátém přepuštěném másle restovat cibulky s žampióny. Trochu osolte a opepřete.
6. Nasekejte si oloupaný stroužek česneku a tymián, rozmarýn a hladkolistou petržel smotejte dohromady pomocí nítě. Přidejte všechno do hrnce a dalších 15 minut duste. Rozehřejte si troubu na 100°C.
7. Maso vyndejte z vína do pekáčku a dejte do rozehřáté trouby, tak uchováte maso teplé a budete mít čas na přípravu omáčky a přílohy. Vinnou šťávu sceďte a zeleninku (bez bylinkového smotku) použijte a přihoďte k restujícím se cibulkám a žampiónům.
8. Omáčku dokončíte tak, že v rendlíčku zredukujete vinnou šťávu na polovinu. Přidáte rajčatovou passatu, kokosový cukr, špetku nebo dvě soli, vypnete sporák a zahustíte ji vmícháním „odraženého“ másla.
TIP: „Odražené“ máslo je máslo, které není vychlazené z lednice. Omáčku tímhle způsobem zahustíte jen tehdy, když bude máslo měkké. Kdybyste použili máslo přímo z lednice, oddělí se vám tuk od bílkoviny a omáčka se nezahustí.
9. Kuře servírujte s restovanou zeleninou a houbami s omáčkou, tak ho mám nejradši já. Případně se šťouchaným bramborem, bramborovou kaší nebo těstovinami s máslem a petrželkou.
Super recept… Teda vlastně dva, na PRIMAFRESH V NAPROSTO STEJNÉM ZNĚNÍ. .. Teda bez infantilnich nesmyslů o filmech atd..
Díky, Aleši, za poklonu. Jsem ráda, že se Vám můj recept líbí. Připadal asi Prima Fresh stejně fajn, když požádali o to, aby si ho tam mohli zkopírovat, stejně jako x dalších mých receptů. Každopádně já si na svůj web ráda píšu “infantilní nesmysly”, takže pokud Vás to dráždí, doporučuju ty super recepty hledat jinde. :) Díky a mějte se.
Pokud budete dělat jakéhokoli kohouta 30 minut a dáte do tepla, jídlo vám vydrží 100% dlouho, to v životě nikdo jiný než vlčák neukouše.
Pokud budete dělat kohouta 2 hodiny, zvláště domácího klidně i 3, bude to mít naději. Jinak bych receptu dal jedničku.
Dobrý den, Josefe, a právě proto se ten recept jmenuje Kuře „kohout“ na víně… Protože není z kohouta, ale z kuřete. :) Takže děkuju za jedničku! ;)
Asi jsem bez talentu, ale č.7 „Maso vyndejte z vína a dejte do pekáčku a dejte do rozehřáté trouby“ Do pekáčku na sucho ? Asi ne.
A to se mě, Karle, ptáte? Neboooo…? Ano, na sucho. Aby vám maso nevystydlo a měl jste čas dodělat zbytek receptu… Nemáte zač.
Krasna prace ?
Děkuju moc, Jiří! :)
Jani,děkujeme za recept,musím vyzkoušet!Francouzskou kuchyni zbožňuju!
Film Julie a Julia je boží! A teď s krátkými vlasy jste víc chic,jak by řekli Francouzi ?.
Ááááh…! Děkuju, Jani, za to krásný „chic“ a ještě milejsí komentář. :*