Za jeho vývojem stojí profesoři z České zemědělské univerzity v Praze.
A podle mě ho potřebuje každý, kdo má rád brambory, ale nemá je kde rozumně uskladnit!
Pytel je vyrobený tak, aby se brambory nezapařily, mohly dýchat a neplesnivěly. Aby byly ve tmě v uzavřeném prostoru a neklíčily nebo nezelenaly, a přitom si zachovaly optimální vlhkost. To vše funguje mimo sklep i lednici, klidně někde ve spíži při teplotním rozmezí 5°–25°C.
Víte, že brambory se mají skladovat v temnu a suchu při teplotě kolem 5°C? Nižší teplota je ničí, brambory tzv. „namrzají“ a během takové přeměny sacharidů sládnou. Ve větším teple (a vlhku) plesniví. Když k nim pustíte světlo klíčí a zelenají. A takové brambory obsahují toxický solanin. Zelené brambory s velkými klíčky proto nekonzumujte!
S tím vším pomáhá silice z vytříděného Českého kmínu, která se vkládá přímo do pytle mezi brambory a má trvanlivost minimálně 5 měsíců!
Český kmín je výjimečný. Je chráněn evropskou známkou nesoucí Chráněné označení původu. Aby se takovým pokladem neplýtvalo, na výrobu kmínových pytlíků se využívá silice z vytříděného kmínu. Jde o malá nebo zlomená semínka, která už nemají další potravinářské využití.
Do Zembagu nepatří brambory rané, a to proto, že mají příliš měkkou a tenkou slupku, kterou kmínové silice naopak dráždí, a bambory pak černají. Zembag Biostore podporuje českou chráněnou dílnu Daneta, kde za celou výrobou pytlů od jejich střihů až po expedici stojí lidé s duševním nebo tělesným postižením.
Celý projekt si taky klade za cíl přispívat ke snižování plýtvání s potravinami.
Pusto a prázdno. Bez vašich komentářů je tu strašně smutno...