Hezko Česko!
Hezko Česko!
Jana Králiková - 'ZÁSADNĚ' ZDRAVĚ Cestování  

Hezko Česko!

číst dál

„Máme to tu krásný, co?“ „Nádherný!“ Je vlahý letní ráno. Sedíme na louce ještě v orosený trávě někde v Jizerkách. V jedný ruce fantastickej sejra, v druhý už zkyslý mlíko, co jsme včera koupili na tajňáka na kozí farmě. Ještě teplý a nepasterovaný. A tak kysne fakt luxusně. Málokde už nám ho prodaj, když nás neznaj. Bojej se ČOIky. A já se zase bojim, že naše děti už třeba ani nezjistěj, jak takový čerstvě nadojený mlíko chutná. Je neděle 9. srpna 2015, přesně čtvrt na osum a my jedem náš první společnej roadtrip po Česku.

„Hele, až toho projedem víc, tak o tom budu psát. Jo?“

„Hm.“

„A Ty mi budeš pomáhat s fotkama. Budu psát o tom, co jsme projeli a provejletili, kde jsme jedli a třeba taky spali. A hlavně co jsme zažili, prostě jenom tak. Žádný průvodce, ani co lidi ‚musej navštívit, vidět a sníst‘. Spíš co nám jako cvrnklo do nosu, víš? Povídání o tom našem toulání se bez plánů a cílů po Česku, protože si myslim, že už to lidi málo dělaj. A taky kam se rádi vracíme a proč, i když ještě nejsme v důchodu.“

„Tak jo. A jak se to bude jmenovat?“

„Hezko Česko?“ :)

„TAK JO! To je boží!… Já Tě miluju!“

„Já vim.“

Trvalo mi to. Ale už se nemůžu dočkat, až se s váma podělím o první cestopisy z Čech, Moravy i Slezka!

View this post on Instagram

CESTOPISY Z ČESKA Když jsme s Jarym @jsemjary jeli náš první společnej roadtrip po Česku od Jizerskejch hor po Beskydy, seděli jsme na mezi někde v Jeseníkách s kusem božskýho kozího plísňovýho sejra a zírali na ty louky a lesy kolem, čumáky vystavovali sluníčku a dejchali z plnejch plic… řekli jsme si, že jednou, až toho procestujem ještě o dost víc, uděláme projekt o cestování po Česku.🌳🇨🇿🏰 Tak, jak ho vidíme my. Kromě toho, že milujem jídlo a rádi fotíme, milujem totiž i túry a vejlety. Procházky přírodou, za jídlem, ale i historií. Milujem prostě toulání se.🥰 Kdekoliv. A bavej nás i ty krásný hrady, zámky, galerie, kostely… a taky sauny, super bary, kina… prostě nás baví objevovat a cestovat i u nás, nejen za hranicema naší země, kde to člověk vlastně kolikrát má zmapovaný snad i líp, jak doma, což je jednak docela vostuda a taky – a to hlavně – je to děsná škoda! Lítáme do světa, ale že máme před nosem takovou krásu často ani nevíme. A tak už tehdy vzniknul nápad na #hezkocesko. Cestopisy nejen za jídlem. S tipama na vejlety a krásný místa tak, jak už je ode mě znáte, akorát že z míst u nás doma. Těším se, že vás to bude bavit a inspirovat k objevování naší krásný země. Zatím mám co říct asi nejvíc ke Krumlovu, Severním Čechám, Brnu, Třeboni, Karlovým Varům… Tak tímhle začnu. A děkuju, že ty moje cestovní blogy čtete, já to totiž asi moc nesdílím, ale miluju, jak mi píšete a posíláte fotky z míst, o který se s váma na webu dělím. Dělá mi to největší radost a i díky tomu vznikají takovýhle nápady na to, kam zas ty články z cest posunout. Děkuju, že vás mam!❤️ #milujucesko #cesko #doma #zasadnezdrave

A post shared by Jája 🐰 (@zasadnezdrave) on

Celý dětství jsem trávila hlavně v Česku. S rodičema jsme objížděli naše krásný hrady a zámky, skalní městečka, historický skanzeny, výrobny papíru, lázně, sklárny… Víkendy i prázdniny jsme prolítali s bratránkama a sestřenicí hlavně po polích a loukách na Kolínsku i mezi soutěskama a skálama v Českým Švýcarsku. Hodně času jsme trávili u babiček na vesnici, mimo velkoměsto. Taky jsme v létě hodně jezdili na kolech a v zimě na lyžích… A pak, když už jsem byla starší, jsme začali víc cestovat i za hranice, a nejen do Německa k milovanýmu Baltu.

Co jsem odešla z domova, lákala mě dokonce cizina natolik, že jsem veškerý volna a dovolený trávila někde daleko. Ať už to bylo Řecko nebo Anglie, Francie a Itálie, Amerika, Kanada, Egypt a Izrael nebo Indie. Moje láska k Asii dospěla dokonce do bodu, kdy jsem začala mít pocit, že Vietnam znám snad skoro líp než Česko. A to je přece taková škoda… Nebo jinak. Čím víc člověk navštíví cizích zemí, kultur a zážitků daleko od domova, tím víc se mu pak po něm stejská.

A tak čím jsem starší, tím víc si to užívám zase tady u nás.

V naší podzimní Třeboni, kde se v rybníkách odráží beztak celej svět. V jarním Krumlově, kde je člověk tak trochu jednou nohou v Praze a druhou přinejmenším na předměstí Soulu. :)

View this post on Instagram

Náš jarní #krumLOVE byl jsi zase překrásnej!❤️Děkujem!🙏🏼 Taky máte svoje oblíbený místa u nás v Česku, který pravidelně navštěvujete, a kam se rádi vracíte?😍 My máme jarní Krumlov a podzimní Třeboň.🌸🐟 Nemůžem se toho nabažit a vždycky se tam strašně těšíme. Od tý doby, co jsme spolu.🥰👫🌳🌈#baterkydobitynamax #krumlov #dokrumlovaazasezpatky #hezkocesko #zasadnezdrave

A post shared by Jája 🐰 (@zasadnezdrave) on

Ve filmovejch Varech (zásadně mimo festival), v Lokti naopak během „Léta pod hradem“, protože i tak je tu pořád tak málo lidu a turistů, že lesní výhlídkou kolem meandru Ohře nepotkáte živáčka.

V lese v Krušnejch horách, v beskydech ve Valašským muzeu (s úsměvem zabořeným do hruškovýho frgálu). Pod širým nebem v kostele Nanebevzetí Pany Marie v Neratově… Na louce, v horách, u potoka, venku. S lesníma malinama ve dlani. V Česku.

A tak vám o tom všem chci psát. Najdete to pohromadě tady:

  • Podzimní: Do Třeboně a zase zpátky (rozepsáno, brzy dám vědět)
Jana Králiková - ZÁSADNĚ ZDRAVĚ

Pusto a prázdno. Bez vašich komentářů je tu strašně smutno...

Přidat konimentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejbližší akce Kde se můžeme potkat a poklábosit

Můj kalendář

Můj Instagram Jája frčí na Instáči, hlavně teda piští na stories

Nevěříte? Instakuk!

NEJ recepty Co mě nejvíc ba

Ahoj, jmenuju se Jana. Jsem hodná. Nutriční gastronomka.

NEJ z bloguCo mě nejvíc... taky ba

Zásadně zdravě – Jana Králiková

Zásadně zdravě O jídle. O zdravém těle. O zdravém rozumu. A taky o životním stylu, který vás bude bavit.

Tady máte dort. Dortem nic nezkazíš. Říkali.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Zásadně zdravě – Jana Králiková

Děkuju. Že jste to se mnou došmrdlali až sem.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Vietnam s Jájou - od 6. do 16. března 2019 Do Vietnamu!
Kuchařka Gastrokroužku - Spojilo nás jídlo Kuchařka tady!
Food blog roku - Hlasujte tady! Hlasujte tady!
Gyro output