Hezko Česko!
Hezko Česko!
Jana Králiková - 'ZÁSADNĚ' ZDRAVĚ Cestování  

Hezko Česko!

číst dál

„Máme to tu krásný, co?“ „Nádherný!“ Je vlahý letní ráno. Sedíme na louce ještě v orosený trávě někde v Jizerkách. V jedný ruce fantastickej sejra, v druhý už zkyslý mlíko, co jsme včera koupili na tajňáka na kozí farmě. Ještě teplý a nepasterovaný. A tak kysne fakt luxusně. Málokde už nám ho prodaj, když nás neznaj. Bojej se ČOIky. A já se zase bojim, že naše děti už třeba ani nezjistěj, jak takový čerstvě nadojený mlíko chutná. Je neděle 9. srpna 2015, přesně čtvrt na osum a my jedem náš první společnej roadtrip po Česku.

„Hele, až toho projedem víc, tak o tom budu psát. Jo?“

„Hm.“

„A Ty mi budeš pomáhat s fotkama. Budu psát o tom, co jsme projeli a provejletili, kde jsme jedli a třeba taky spali. A hlavně co jsme zažili, prostě jenom tak. Žádný průvodce, ani co lidi ‚musej navštívit, vidět a sníst‘. Spíš co nám jako cvrnklo do nosu, víš? Povídání o tom našem toulání se bez plánů a cílů po Česku, protože si myslim, že už to lidi málo dělaj. A taky kam se rádi vracíme a proč, i když ještě nejsme v důchodu.“

„Tak jo. A jak se to bude jmenovat?“

„Hezko Česko?“ :)

„TAK JO! To je boží!… Já Tě miluju!“

„Já vim.“

Trvalo mi to. Ale už se nemůžu dočkat, až se s váma podělím o první cestopisy z Čech, Moravy i Slezka!

https://www.instagram.com/p/BxJptSFlgf2/

Celý dětství jsem trávila hlavně v Česku. S rodičema jsme objížděli naše krásný hrady a zámky, skalní městečka, historický skanzeny, výrobny papíru, lázně, sklárny… Víkendy i prázdniny jsme prolítali s bratránkama a sestřenicí hlavně po polích a loukách na Kolínsku i mezi soutěskama a skálama v Českým Švýcarsku. Hodně času jsme trávili u babiček na vesnici, mimo velkoměsto. Taky jsme v létě hodně jezdili na kolech a v zimě na lyžích… A pak, když už jsem byla starší, jsme začali víc cestovat i za hranice, a nejen do Německa k milovanýmu Baltu.

Co jsem odešla z domova, lákala mě dokonce cizina natolik, že jsem veškerý volna a dovolený trávila někde daleko. Ať už to bylo Řecko nebo Anglie, Francie a Itálie, Amerika, Kanada, Egypt a Izrael nebo Indie. Moje láska k Asii dospěla dokonce do bodu, kdy jsem začala mít pocit, že Vietnam znám snad skoro líp než Česko. A to je přece taková škoda… Nebo jinak. Čím víc člověk navštíví cizích zemí, kultur a zážitků daleko od domova, tím víc se mu pak po něm stejská.

A tak čím jsem starší, tím víc si to užívám zase tady u nás.

V naší podzimní Třeboni, kde se v rybníkách odráží beztak celej svět. V jarním Krumlově, kde je člověk tak trochu jednou nohou v Praze a druhou přinejmenším na předměstí Soulu. :)

https://www.instagram.com/p/BxFwBLzFqrP/

Ve filmovejch Varech (zásadně mimo festival), v Lokti naopak během „Léta pod hradem“, protože i tak je tu pořád tak málo lidu a turistů, že lesní výhlídkou kolem meandru Ohře nepotkáte živáčka.

V lese v Krušnejch horách, v beskydech ve Valašským muzeu (s úsměvem zabořeným do hruškovýho frgálu). Pod širým nebem v kostele Nanebevzetí Pany Marie v Neratově… Na louce, v horách, u potoka, venku. S lesníma malinama ve dlani. V Česku.

A tak vám o tom všem chci psát. Najdete to pohromadě tady:

  • Podzimní: Do Třeboně a zase zpátky (rozepsáno, brzy dám vědět)
Jana Králiková - ZÁSADNĚ ZDRAVĚ

Pusto a prázdno. Bez vašich komentářů je tu strašně smutno...

Přidat konimentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kurzy vaření Přidejte se!

Můj Instagram Jája frčí na Instáči, hlavně teda piští na stories

Ahoj, jmenuju se Jana. Jsem hodná. Nutriční gastronomka.

Zásadně zdravě – Jana Králiková

Zásadně zdravě O jídle. O zdravém těle. O zdravém rozumu. A taky o životním stylu, který vás bude bavit.

Tady máte dort. Dortem nic nezkazíš. Říkali.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Zásadně zdravě – Jana Králiková

Děkuju. Že jste to se mnou došmrdlali až sem.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Vietnam s Jájou - od 6. do 16. března 2019 Do Vietnamu!
Kuchařka Gastrokroužku - Spojilo nás jídlo Kuchařka tady!
Food blog roku - Hlasujte tady! Hlasujte tady!