Do Kodaně a zase zpátky
Do Kodaně a zase zpátky
Jana Králiková - 'ZÁSADNĚ' ZDRAVĚ Cestování  

Do Kodaně a zase zpátky

číst dál

A na sever k Baltu. Za Malou mořskou vílou. Za barevnýma domečkama na nábřeží Nyhavn, který se při západu slunce zrcadlej v nejznámějším přístavním kanále v centru města. A za „thonetkama“, báječným jídlem a pak taky trochu okouknout a nasát ten severskej způsob života, kterýmu se v Dánsku říká hygge.

Představte si, že jsem si dodneška myslela, že jsou Dánové tak trochu studený čumáci. Víte co, sever, zima… Tak nějak mi to pocitově dávalo smysl.

Ale hlavně asi taky proto, že jsem nad tím vlastně nikdy víc nepřemejšlela. A ve Skandinávii jsem ještě nikdy dřív nebyla. I když miluju ten jejich syrově líbeznej design, architekturu, smysl pro detail, bláznivou módu a jídlo. A doma mám severskejch věcí (IKEA, Bloomingville, House Doctor, Bang and Olufsen, Kari Traa…) asi tak milión.

Barevný domečky na nábřeží přístavu Nyhavn

Malá mořská víla

Moderní dánská čtvrť

Jak já jsem se pletla!

Dánové jsou totiž vůbec nejmilejší a nejvyrovnanější lidi na světě, který jsem zatím poznala! A už vůbec se nedivím ani článkům, co o nich tvrdí, že jsou jedním z nejšťastnějších národů na planetě Zemi, který jsem si právě teď vygúglila.

U skleníku v botanický

A člověk jim to věří a přeje… a taky trošku závidí. Hlavně to, jak se k sobě strašně hezky chovaj, pomáhají si a často se smějou od ucha k uchu… třeba když jedou na kolech městem anebo jen tak. A to je právě to kouzlo, který tu na vás hned dejchne. A je úplně jedno, že jste tu poprvý, a třeba jen teprve hodinu a půl.

Tahle „pohoda“, která z Dánů vážně přímo čiší, tak ta už má dokonce i svůj název. Říká se jí hygge [huːɡə]. A je to zároveň i terminus technicus pro dánskej způsob života. V širším slova smyslu jde o pohodovej životní styl, kterej nás (asi i dost podvědomě) fascinuje na většině těch severskejch zemí. A dost možná i v tý Ikee, kam všichni rádi chodíme (i na to jídlo, a taky pro svíčky, že jo)…

Hygge je soudržnost. Taky krása a umění vytvářet kolem i uvnitř sebe příjemnou atmosféru. Hygge znamená upřímnost a kvalitní život, lásku k sobě i k ostatním a radost z drobností…

A vůbec. Víte co? Jeďte do Dánska a najděte tam svoje hygge a vraťte se s ním domů! Anebo si aspoň kupte tuhle nádhernou knížku a buďte…  Buďte šťastný a žijte přítomností – a každým okamžikem!

Zábavní park Tivoli

Co jsme v Kodani viděly a co (mi) za to stálo?

Než se do toho pustím, mám pro vás jednu novinku. Objevila jsem totiž v mapách od Googlu funkci, kde si můžu označit místa, který jsem navštívila, a pak je s váma sdílet (jo, já vim, že je to tam určitě už asi sto let, ale já na to přišla teprve včera). A připadá mi to úplně úžasný! Je to teda docela piplačka, ale děsně mě to chytlo! A tak se odteďka můžete v těch mých cestopisech těšit i na mapičky, skrze který se s váma podělím o všechno, co jsem na svých/našich cestách prolezla anebo viděla, a vy můžete taky. Máte radost? :) Já jo!

Mapku najdete proklikem z obrázku anebo přímo tuhle.

Byly jsme v Kodani s maminkou a se ségrou na tři dny a tři noci, a tak byl program jasnej.

1. Maminka prohlásila: Musíme do galerií, muzeí a na Malou mořskou vílu!

2. Ségra švitořila: Musíme jít nakupovat a na zmrzku!

3. Jája pištěla: Musíme vidět barevný domečky, musíme do muzea designu a na dobrý jídlo!

Tohle byl plán.

A tohle zase realita (všechna ta místa najdete označená na mapě).

Den (odpoledne) první

 • Barevný domečky na nábřeží přístavu Nyhavn a „pravý dánský“ churros s karamelem
 • Malá mořská víla, kde je víc lidí než v celý Kodani
 • Přístavní pevnost Kastellet
 • Dánský muzeum designu
 • Narozeninová večeře v restauraci Øl & Brød

Rokokový Mramorový kostel

Kupole Mramorovýho kostela

Dánský muzeum designu

Narozeninová večeře v úžasný restauraci Øl & Brød

Den druhý

 • Dánský královský palác Amalienborg i s výměnou stráží (kdo sledoval naše Instagram Stories, tak ví, jak náročný to bylo! :D
 • Rokokový Mramorový kostel
 • Botanická zahrada s úžasným skleníkem
 • Torvehallerne, kodaňský SUPER market se skvělým jídlem a pitím, navštívily jsme stánek Hallernes Smørrebrød a byly jsme nadšený!
 • Vyhlídková Kulatá věž bez schodů i bez výtahu… no, nechte se překvapit, jak se tam leze :)
 • A hned vedle věže najdete knihkupectví ArnoldBusck (kam prostě musíte pro ten Hygge poklad, a taky pro stylovýho průvodce po Kodani, jestli máte rádi krásný knížky)
 • Obchody s dekoracema a nádobím: Plint, kde mají všechnu tu krásnou keramiku a serepetičky od House Doctora a Bloomingville, který já jinak kupuju u Markétky Pavleje v Kitchenetteshop.cz, pro mě novej a neokoukanej designovej obchůdek Artium, a ještě bylo vtipný Søstrene Grene, který je takovou trochu serepetičkovou variací na Ikeu.
 • Abercrombie & Fitch, no. To je taková moje 14 let stará neřest z Ameriky, takže jsme tam taky nakoukly… Navíc to bylo cestou, žejo.
 • Vyhlídka z věže bývalýho královskýho paláce Christiansborg
 • Večeře na nejlepším Papírovým ostrově, kde najdete všechen streetfood světa! My při první návštěvě skončily se ségrou v Koreji a daly si bibimbap, ve stánku s burgery si daly skvělý batátový hranolky a maminka v Mexiku tortillu se sýrem a salátem.

Dánská palácová stráž

Výměna stráží

Muzeum v královském paláci Amalienborg

Ve skleníku, anebo v džungli?

Viktorie královská – největší lekníny na světě

V botanický

Smørrebrød – dánský obložený „chlebíček“

Vegetariánský bibimbap s tofu a houbama

Den třetí

 • Burza cenných papírů ze 17. století s věží, kterou tvoří dračí ocasy
 • „Black Diamond“ – nová budova Dánský královský knihovny z roku 1999, vůbec největší z knihoven severských zemí, která je obložená černou žulou až z daleký Zimbabwe!
 • Planetárium Tycho Brahe
 • Znovu Torvehallerne na oběd do úžasný vietnamský LêLê Street Kitchen
 • Nejkrásnější výhlídka z kostela Našeho Spasitele Vor Frelsers Kirke se spirálovitým výstupem až na věž
 • Svobodný město Christiania, kam příště musím znovu a s průvodcem, jak mi doporučila Gábi z blogu P&G Foodies
 • A opět milovanej Papírovej ostrov a výborný suši, gyozy, pečený brambory s bylinkama, zmrzlina a oreo cheesecake.

Burza cenných papírů ze 17. století

Starý volvíčko

V Christianii

Svobodný město Christiania

„You are now entering the EU“

Suši a gyozy

Mango, malina, ananas, jahoda

Jájino kodaňských TOP 9

Kdybych vás teď měla v Kodani poslat jenom na těch nejvíc nejlepších pár míst z toho všeho, co jsem prošla a viděla a co se mi nejvíc dostalo pod kůži, tak bych vás vzala určitě sem:

 • Do přístavu Nyhavn při západu slunce
 • Na Malou mořskou vílu, brzo ráno, než to začne bejt šílenej masakr
 • Do Muzea designu k večeru, a do jejich obchodu s keramikou a knížkama
 • Přes oběd do Botanický zahrady a úžasnýho skleníku
 • Večer do Tivoli, kde jsem sice nebyla, ale vypadá to úžasně už zvenku!
 • Do Christianie, kdykoli dostanete chuť na hašiš :D
 • Na vyhlídku při západu slunce do Vor Frelsers Kirke
 • Na oběd do Torvehallerne
 • A na večeři na Papírovej ostrov

Ubytování, ceny, městská doprava

Co se týče bydlení, letenek, cesty z/na letiště, kolik si má člověk vyměnit peněz a jak drahá Kodaň je, což jsou všechno asi nejčastější dotazy, co jste mi posílali, tak to shrnu asi takhle.

Kodaň je drahá. I když letenku pořídíte i za pár tisíc (já to nechci úplně rozebírat dopodrobna, protože tenhle výlet jsem dala mamince k narozeninám), ubytování, jídlo i služby tady jsou prostě z vyšší cenový kategorie.

S maminkou <3

My jsme bydlely v hotelu Maritime (se snídaní) v centru města, kterej byl úplně v pohodě. Navíc my fakt hodně chodíme, takže každej večer jsme padly za vlast a každý ráno jsme zas vyrazily ven. Menší pokoj s koupelnou nám proto bohatě stačil.

Z letiště jsme jely rovnou metrem M2 (lístky jsem koupila normálně v automatu) do stanice Kongens Nytorv, která je úplně v centru města a asi 5 minut od hotelu, takže jsme to měly úplnej kousíček všude.

Já se přiznám, že je mi pohodlnější platit kartou, takže když cestuju, mám s sebou sice vždycky nějaký eura, ale spíš je většinou nepoužiju.

Originál „dánský churros“ s karamelem :))

Tržiště u Torvehallerne

Na másle smažený platýz s glazovaným mladým bramborem a petrželovou omáčkou s pečeným máslem v Øl & Brød

Jídla typu falafel, kebab, párek v rohlíku… tu na ulici seženete i do 30 dánských korun (cca 100 Kč/os). Ale když chcete zažít něco víc dánskýho, tak jídla na Papírovým ostrově nebo v Torvehallerne se pohybujou spíš kolem 50–100–130 kr (cca 170–350–420 Kč/os), když zajdete na večeři do nějakýho fancy podniku, tak klidně i 400 kr (asi 1400 Kč/os) za menší menu bez nápojů.

Jinak já v cizích městech obecně nerada jezdím městskou dopravou. Nějak mě to nebaví, já radši chodím všude pěšky, protože už jen tímhle ta místa člověk podle mě víc prožije, nasaje atmosféru a pozná.

Přes řeku z hotelu

V Kodani je neuvěřitelně čisto, a to jak na ulici, tak i u vody. Za celou dobu (kromě Svobodnýho města) jsem snad neviděla jedinej psí bobek anebo vajgl od cigarety. Je tu taky nádhernej svěží vzduch, a to nejen podél kanálů a u moře, nechápu, jak to dělají. Jo, ba jo, hodně tu jezdí v elektrický tesle…  A všichni tu jezdí úplně šíleně rychle na kolech. Když mně byla zima, ostatní chodili v tričkách. Než se stačíte někoho zeptat, aby vám třeba poradil, už u vás někdo stojí a s úsměvem vám nabízí pomoc sám od sebe. Všichni do jednoho umí anglicky. I když jde o desetiletý dítě nebo osmdesátiletýho staříka.

Kodaň je prostě „jiná“, jedinečná. A určitě se sem musím vrátit…

Už jste četli?

Jana Králiková - ZÁSADNĚ ZDRAVĚ

Pusto a prázdno. Bez vašich komentářů je tu strašně smutno...

Přidat konimentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kurzy vaření Přidejte se!

Můj Instagram Jája frčí na Instáči, hlavně teda piští na stories

Ahoj, jmenuju se Jana. Jsem hodná. Nutriční gastronomka.

Zásadně zdravě – Jana Králiková

Zásadně zdravě O jídle. O zdravém těle. O zdravém rozumu. A taky o životním stylu, který vás bude bavit.

Tady máte dort. Dortem nic nezkazíš. Říkali.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Zásadně zdravě – Jana Králiková

Děkuju. Že jste to se mnou došmrdlali až sem.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Vietnam s Jájou - od 6. do 16. března 2019 Do Vietnamu!
Kuchařka Gastrokroužku - Spojilo nás jídlo Kuchařka tady!
Food blog roku - Hlasujte tady! Hlasujte tady!