Když jsem byla před rokem a čtvrt poprvé ve Vietnamu, zatoužila jsem dostat se vietnamské gastronomii hlouběji pod kůži. Rychlost přípravy receptů, vůně a chuť a hlavně ten lehký pocit po jídle, kdy vám vůbec není těžko, a to přesto, že Vietnamci milují tučné vepřové maso a rádi grilují i smaží, mě upřímně fascinoval. A tak mě napadlo propojit svoji lásku k téhle zemi s gastronomií a fytoterapií, protože jak je něco zelený a voní to, strkám to hned do pusy a zjišťuju, k čemu bych to v kuchyni mohla použít. :)
Zkusila jsem dát tehdy pár obrázků na svůj Instagram, abych zjistila, že asijské bylinky u nás nikdo moc nezná. Na internetu o nich navíc koluje taková spousta mylných, zavádějících a někdy i úplně nesmyslných informací, že jsem si ty správné nechtěla nechávat už jen pro sebe a pro ty, kteří se mnou chodí na výlety do Sapy. Chtěla jsem znalost vietnamských bylinek nějak uchopit a vytvořit projekt, který bude přístupný všem.
A proč jsem se rozhodla nevydat knížku, ale vytvořit všem přístupnou webovou stránku, ke které se dostanete i z mobilního telefonu přesně tam a tehdy, kdy budete potřebovat?
Tak právě proto, že chci, abyste vy, kdo máte chuť se o asijských bylinkách a třeba i o vietnamské gastronomii něco dozvědět, měli přístup k pravdivým, objektivním, hezky zpracovaným a přehledným informacím.
Co se dozvíte na webu asijskebylinky.cz?
- Jak vypadá, voní a chutná klasnatka brvitá a proč to není zelená perila
- Že listy betelu lolot sami o sobě nejsou žvýkací droga, a že samostatně nemají extatické účinky
- Do čeho se hodí a jak se jmenuje bylinka s vietnamským názvem Rau răm [zau zam]
- Jak vypadá, voní a chutná perila křovitá a jak ji můžete využít v kuchyni i v přírodní domácí lékárně
- Že, není cilantro [silæntro] jako culantro [kulæntro], ale přesto se tyhle dvě bylinky při vaření dají zaměnit
- Co je to máčka smrdutá, jak voní a chutná
- Jaký má přínos bazalka thajská v přírodní medicíně
- Co je to oregano kubánské a proč mu naše babičky říkaly rýmovník
- Co za bylinku se skrývá pod lidovým názvem rybí máta a k čemu je vám dobrá
- Co má bahnatka vonná společného s limetkou a římským kmínem
Momentálně je na webu deset asi nejpoužívanějších asijských bylinek, které jsou i u nás v Čechách asi nejvíce profláknuté. Ostatní i méně známé budou postupně přibývat. Stejně tak chystáme doplnit obrázkovou galerii u každé bylinky (i s větším detailem), inspirovat vás více recepty, doplnit zvukovou výslovnost ve Vietnamštině a spoustu dalších zajímavostí, které celý projekt doplní. Myslím, že se máme všichni pořád na co těšit. :)
Co ještě chci, abyste věděli?
- Že mě to celý fakt ohromně baví! Je to jeden z mých dalších splněných nápadů, o kterém jsem před rokem jen bláznivě snila. Mám z projektu prostě strašlivou radost! :) A jo. Možná jsem fakt divná, ale vážně je to jenom takhle „zadarmo“ a pro radost nás všech… A žádnej háček v tom neni. ;)
- Že až se příště vydáte do vietnamské tržnice v Čechách, ale třeba i ve Vietnamu na trh, a budete mít chuť si něco uvařit nebo se jen dozvědět „co že to vlastně jíte a k čemu to čicháte“, tak informace můžete hledat právě tuhle.
- A že, kdybyste potřebovali poradit ohledně asijské kuchyně a bylinek snad ještě víc, tak se na mě můžete vždycky obrátit!
Na závěr bych chtěla strašně moc poděkovat všem těm, kteří mi s projektem pomáhali. Mýmu Jarymu ze STUDIA SYNAPSE a Jsem Jary za nejkrásnější, přehledný a vymazlený, jednoduchý webový stránky a za úplně boží fotky! Đỗ Hải Anh, Trương Thu Thủy, Trần Minh „Quin“, Tâm Nguyễn… za pomoc s jazykovou korekturou a vůbec…!Bạn giúp tôi rất nhiều, cảm ơn! A všem vietnamským babičkám na trhu, který se mi vždycky smály, že jediný, co pořádně vietnamsky umím jsou právě ty bylinky. :D I pánům z českého botanického ústavu AV ČR (Janu Štěpánkovi a Jiřímu Zázvorkovi). A nakonec taky tetičkám a maminkám, mých vietnamských kamarádek a kamarádů. Jste skvělý… Děkuju…
Tak, a už šupejte na ten web! :) Asijskebylinky.cz! :*
PS: A jo. Už vážně nechci nikde číst nic o zelený perile, pokud to vážně nebude zelená perila! Děkuju. :P :D
Písemné zdroje použité v projektu Asijskebylinky.cz
ĐỖ TẤT, Lợi. Cây thuốc và vị thuốc Việt Nam. Hà Nội 2004.
HADADY, Letha: Asian Health Secrets. The Complete Guide to Asian Herbal Medicine. USA 1998.
SANMUGAM, Devagi: Little Guide Book: Asian Herbs, Spices and More. Singapore 2014.
MATHIOLI, Petr Ondřej: Herbář neboli bylinář. Praha 1929.
DLOUHÝ, František: Léčivé rostliny – herbář. Praha 1904.
<3
Ty jsi moje nejmilejší, viď? :* <3