Asijskebylinky.cz aneb průvodce asijskými bylinkami
Asijskebylinky.cz aneb průvodce asijskými bylinkami
Jana Králiková - 'ZÁSADNĚ' ZDRAVĚ Tipy, triky, postupy  

Asijskebylinky.cz aneb průvodce asijskými bylinkami

číst dál

Miluju asijskou kuchyni a miluju čerstvé voňavé bylinky. A možná i proto mě Vietnam tak okouzlil. Vietnamská gastronomie je totiž vážně skvělá, rychlá, čerstvá, přirozeně nezatížená lepkem a laktózou, a proto je v mnoha ohledech lehká a snadno stravitelná. Navíc je plná neskutečně zajímavých svěžích i výrazných chutí a vůní, které do velké míry ovlivňují čerstvé asijské bylinky. A tak mi to nedalo spát…

Když jsem byla před rokem a čtvrt poprvé ve Vietnamu, zatoužila jsem dostat se vietnamské gastronomii hlouběji pod kůži. Rychlost přípravy receptů, vůně a chuť a hlavně ten lehký pocit po jídle, kdy vám vůbec není těžko, a to přesto, že Vietnamci milují tučné vepřové maso a rádi grilují i smaží, mě upřímně fascinoval. A tak mě napadlo propojit svoji lásku k téhle zemi s gastronomií a fytoterapií, protože jak je něco zelený a voní to, strkám to hned do pusy a zjišťuju, k čemu bych to v kuchyni mohla použít. :)

DSCF6955-small01

Zkusila jsem dát tehdy pár obrázků na svůj Instagram, abych zjistila, že asijské bylinky u nás nikdo moc nezná. Na internetu o nich navíc koluje taková spousta mylných, zavádějících a někdy i úplně nesmyslných informací, že jsem si ty správné nechtěla nechávat už jen pro sebe a pro ty, kteří se mnou chodí na výlety do Sapy. Chtěla jsem znalost vietnamských bylinek nějak uchopit a vytvořit projekt, který bude přístupný všem.

A proč jsem se rozhodla nevydat knížku, ale vytvořit všem přístupnou webovou stránku, ke které se dostanete i z mobilního telefonu přesně tam a tehdy, kdy budete potřebovat?

Tak právě proto, že chci, abyste vy, kdo máte chuť se o asijských bylinkách a třeba i o vietnamské gastronomii něco dozvědět, měli přístup k pravdivým, objektivním, hezky zpracovaným a přehledným informacím.

jaja-bylinky

Co se dozvíte na webu asijskebylinky.cz?

Momentálně je na webu deset asi nejpoužívanějších asijských bylinek, které jsou i u nás v Čechách asi nejvíce profláknuté. Ostatní i méně známé budou postupně přibývat. Stejně tak chystáme doplnit obrázkovou galerii u každé bylinky (i s větším detailem), inspirovat vás více recepty, doplnit zvukovou výslovnost ve Vietnamštině a spoustu dalších zajímavostí, které celý projekt doplní. Myslím, že se máme všichni pořád na co těšit. :)

Co ještě chci, abyste věděli?

  • Že mě to celý fakt ohromně baví! Je to jeden z mých dalších splněných nápadů, o kterém jsem před rokem jen bláznivě snila. Mám z projektu prostě strašlivou radost! :) A jo. Možná jsem fakt divná, ale vážně je to jenom takhle „zadarmo“ a pro radost nás všech… A žádnej háček v tom neni. ;)
  • Že až se příště vydáte do vietnamské tržnice v Čechách, ale třeba i ve Vietnamu na trh, a budete mít chuť si něco uvařit nebo se jen dozvědět „co že to vlastně jíte a k čemu to čicháte“, tak informace můžete hledat právě tuhle.
  • A že, kdybyste potřebovali poradit ohledně asijské kuchyně a bylinek snad ještě víc, tak se na mě můžete vždycky obrátit!

jaja-taro

Na závěr bych chtěla strašně moc poděkovat všem těm, kteří mi s projektem pomáhali. Mýmu Jarymu ze STUDIA SYNAPSE a Jsem Jary za nejkrásnější, přehledný a vymazlený, jednoduchý webový stránky a za úplně boží fotky! Đỗ Hải Anh, Trương Thu Thủy, Trần Minh „Quin“, Tâm Nguyễn… za pomoc s jazykovou korekturou a vůbec…!Bạn giúp tôi rất nhiều, cảm ơn! A všem vietnamským babičkám na trhu, který se mi vždycky smály, že jediný, co pořádně vietnamsky umím jsou právě ty bylinky. :D I pánům z českého botanického ústavu AV ČR (Janu Štěpánkovi a Jiřímu Zázvorkovi). A nakonec taky tetičkám a maminkám, mých vietnamských kamarádek a kamarádů. Jste skvělý… Děkuju…

Tak, a už šupejte na ten web! :) Asijskebylinky.cz! :*

PS: A jo. Už vážně nechci nikde číst nic o zelený perile, pokud to vážně nebude zelená perila! Děkuju. :P :D

asijskebylinky-fb-02

Písemné zdroje použité v projektu Asijskebylinky.cz

ĐỖ TẤT, Lợi. Cây thuốc và vị thuốc Việt Nam. Hà Nội 2004.

HADADY, Letha: Asian Health Secrets. The Complete Guide to Asian Herbal Medicine. USA 1998.

SANMUGAM, Devagi: Little Guide Book: Asian Herbs, Spices and More. Singapore 2014.

MATHIOLI, Petr Ondřej: Herbář neboli bylinář. Praha 1929.

DLOUHÝ, František: Léčivé rostliny – herbář. Praha 1904.

Jana Králiková - ZÁSADNĚ ZDRAVĚ

Probíhá tu diskuze! Píšeme si k tématu, mimo něj, cokoliv :)

Přidat konimentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kurzy vaření Přidejte se!

Můj Instagram Jája frčí na Instáči, hlavně teda piští na stories

Ahoj, jmenuju se Jana. Jsem hodná. Nutriční gastronomka.

Zásadně zdravě – Jana Králiková

Zásadně zdravě O jídle. O zdravém těle. O zdravém rozumu. A taky o životním stylu, který vás bude bavit.

Tady máte dort. Dortem nic nezkazíš. Říkali.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Zásadně zdravě – Jana Králiková

Děkuju. Že jste to se mnou došmrdlali až sem.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Vietnam s Jájou - od 6. do 16. března 2019 Do Vietnamu!
Kuchařka Gastrokroužku - Spojilo nás jídlo Kuchařka tady!
Food blog roku - Hlasujte tady! Hlasujte tady!