Asijskebylinky.cz aneb průvodce asijskými bylinkami
Asijskebylinky.cz aneb průvodce asijskými bylinkami
Jana Králiková - 'ZÁSADNĚ' ZDRAVĚ Tipy, triky, postupy  

Asijskebylinky.cz aneb průvodce asijskými bylinkami

číst dál

Miluju asijskou kuchyni a miluju čerstvé voňavé bylinky. A možná i proto mě Vietnam tak okouzlil. Vietnamská gastronomie je totiž vážně skvělá, rychlá, čerstvá, přirozeně nezatížená lepkem a laktózou, a proto je v mnoha ohledech lehká a snadno stravitelná. Navíc je plná neskutečně zajímavých svěžích i výrazných chutí a vůní, které do velké míry ovlivňují čerstvé asijské bylinky. A tak mi to nedalo spát…

Když jsem byla před rokem a čtvrt poprvé ve Vietnamu, zatoužila jsem dostat se vietnamské gastronomii hlouběji pod kůži. Rychlost přípravy receptů, vůně a chuť a hlavně ten lehký pocit po jídle, kdy vám vůbec není těžko, a to přesto, že Vietnamci milují tučné vepřové maso a rádi grilují i smaží, mě upřímně fascinoval. A tak mě napadlo propojit svoji lásku k téhle zemi s gastronomií a fytoterapií, protože jak je něco zelený a voní to, strkám to hned do pusy a zjišťuju, k čemu bych to v kuchyni mohla použít. :)

DSCF6955-small01

Zkusila jsem dát tehdy pár obrázků na svůj Instagram, abych zjistila, že asijské bylinky u nás nikdo moc nezná. Na internetu o nich navíc koluje taková spousta mylných, zavádějících a někdy i úplně nesmyslných informací, že jsem si ty správné nechtěla nechávat už jen pro sebe a pro ty, kteří se mnou chodí na výlety do Sapy. Chtěla jsem znalost vietnamských bylinek nějak uchopit a vytvořit projekt, který bude přístupný všem.

A proč jsem se rozhodla nevydat knížku, ale vytvořit všem přístupnou webovou stránku, ke které se dostanete i z mobilního telefonu přesně tam a tehdy, kdy budete potřebovat?

Tak právě proto, že chci, abyste vy, kdo máte chuť se o asijských bylinkách a třeba i o vietnamské gastronomii něco dozvědět, měli přístup k pravdivým, objektivním, hezky zpracovaným a přehledným informacím.

jaja-bylinky

Co se dozvíte na webu asijskebylinky.cz?

Momentálně je na webu deset asi nejpoužívanějších asijských bylinek, které jsou i u nás v Čechách asi nejvíce profláknuté. Ostatní i méně známé budou postupně přibývat. Stejně tak chystáme doplnit obrázkovou galerii u každé bylinky (i s větším detailem), inspirovat vás více recepty, doplnit zvukovou výslovnost ve Vietnamštině a spoustu dalších zajímavostí, které celý projekt doplní. Myslím, že se máme všichni pořád na co těšit. :)

Co ještě chci, abyste věděli?

  • Že mě to celý fakt ohromně baví! Je to jeden z mých dalších splněných nápadů, o kterém jsem před rokem jen bláznivě snila. Mám z projektu prostě strašlivou radost! :) A jo. Možná jsem fakt divná, ale vážně je to jenom takhle „zadarmo“ a pro radost nás všech… A žádnej háček v tom neni. ;)
  • Že až se příště vydáte do vietnamské tržnice v Čechách, ale třeba i ve Vietnamu na trh, a budete mít chuť si něco uvařit nebo se jen dozvědět „co že to vlastně jíte a k čemu to čicháte“, tak informace můžete hledat právě tuhle.
  • A že, kdybyste potřebovali poradit ohledně asijské kuchyně a bylinek snad ještě víc, tak se na mě můžete vždycky obrátit!

jaja-taro

Na závěr bych chtěla strašně moc poděkovat všem těm, kteří mi s projektem pomáhali. Mýmu Jarymu ze STUDIA SYNAPSE a Jsem Jary za nejkrásnější, přehledný a vymazlený, jednoduchý webový stránky a za úplně boží fotky! Đỗ Hải Anh, Trương Thu Thủy, Trần Minh „Quin“, Tâm Nguyễn… za pomoc s jazykovou korekturou a vůbec…!Bạn giúp tôi rất nhiều, cảm ơn! A všem vietnamským babičkám na trhu, který se mi vždycky smály, že jediný, co pořádně vietnamsky umím jsou právě ty bylinky. :D I pánům z českého botanického ústavu AV ČR (Janu Štěpánkovi a Jiřímu Zázvorkovi). A nakonec taky tetičkám a maminkám, mých vietnamských kamarádek a kamarádů. Jste skvělý… Děkuju…

Tak, a už šupejte na ten web! :) Asijskebylinky.cz! :*

PS: A jo. Už vážně nechci nikde číst nic o zelený perile, pokud to vážně nebude zelená perila! Děkuju. :P :D

asijskebylinky-fb-02

Písemné zdroje použité v projektu Asijskebylinky.cz

ĐỖ TẤT, Lợi. Cây thuốc và vị thuốc Việt Nam. Hà Nội 2004.

HADADY, Letha: Asian Health Secrets. The Complete Guide to Asian Herbal Medicine. USA 1998.

SANMUGAM, Devagi: Little Guide Book: Asian Herbs, Spices and More. Singapore 2014.

MATHIOLI, Petr Ondřej: Herbář neboli bylinář. Praha 1929.

DLOUHÝ, František: Léčivé rostliny – herbář. Praha 1904.

Jana Králiková - ZÁSADNĚ ZDRAVĚ

Probíhá tu diskuze! Píšeme si k tématu, mimo něj, cokoliv :)

Přidat konimentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejbližší akce Kde se můžeme potkat a poklábosit

Můj kalendář

Můj Instagram Jája frčí na Instáči, hlavně teda piští na stories

Nevěříte? Instakuk!

NEJ recepty Co mě nejvíc ba

Ahoj, jmenuju se Jana. Jsem hodná. Nutriční gastronomka.

NEJ z bloguCo mě nejvíc... taky ba

Zásadně zdravě – Jana Králiková

Zásadně zdravě O jídle. O zdravém těle. O zdravém rozumu. A taky o životním stylu, který vás bude bavit.

Tady máte dort. Dortem nic nezkazíš. Říkali.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Zásadně zdravě – Jana Králiková

Děkuju. Že jste to se mnou došmrdlali až sem.

Zásadně zdravě – Jana Králiková
Vietnam s Jájou - od 6. do 16. března 2019 Do Vietnamu!
Kuchařka Gastrokroužku - Spojilo nás jídlo Kuchařka tady!
Food blog roku - Hlasujte tady! Hlasujte tady!
Gyro output